YENİ EKONOMİ YÖNETİMİ

 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yürürlüğe girmesinden sonra gözler yeniden yapılandırılan Bakanlar Kurulu’na çevrilmişti. Özellikle ekonomi ile ilgili bakanlıkları yönetecek adayların gündeme gelmesinden sonra bazı tepkiler ortaya çıkmıştı.
Geçtiğimiz günlerde kabinede görev alacak adayların kimler olacağı resmiyete kavuşmaya başladı. Kabinede bizleri şaşırtacak adayların olması piyasalarda geniş yankı uyandıran güven sorunlarını da beraberinde getirdi. Açıklanan listeye göre Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulaştırma Bakanı Cahit Turan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Turizm Bakanı da Mehmet Ersoy oldu.

Bakanların açıklamasının ardından özellikle Twitter ve diğer sosyal mecralarda tepkiler çığ gibi büyüdü. Etstur sahibi Murat Ersoy’un Kültür ve Turizm Bakanı, Medipol Üniversitesi ve Medipol Hastaneleri sahibi Fahrettin Koca’nın Sağlık Bakanı, Maya Koleji sahibi Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı ve Spor Toto Teşkilatı Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun Gençlik ve Spor Bakanı olması piyasalarda derin bir kaygı yarattı.

Sektördeki rekabetin sekteye uğramasından endişe eden uzmanlar, rekabetin sağlıklı olabilmesi için güven ortamının yaratılmasını bekliyorlar.

Rakip Firma ve Kuruluşlar Tepkili!

Kabinede görev alacak kişilerin açıklanmasını tepki, endişe ve yakınmaları da beraberinde getirdi. Belirlenen bakanların birçoğunun özel sektörde dev şirketlere ve kuruluşlara sahip olmaları rekabetin bitmesine ve firmaların kayıp yaşamasına neden olacağı düşünülüyor. Bu nedenle rakip şirket ve kuruluşlardan ve tabii vatandaşlardan ağır eleştiriler gelmeye devam ediyor.

Önümüzdeki günlerde sonuçlarına hep beraber tanıklık edeceğimiz Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin yeni bakanlarının alacağı her karar birçok kişi tarafından onaylanmaya, eleştirilmeye ve yeni tartışmalara sebebiyet vereceği aşikâr. Düzenin ve rekabetin korunması adına bakanların daha objektif ve tartışma yaratmayacak kararlar alması kamuoyunu rahatlatabilir. Bu nedenle yatırımların hız kesmeden devam etmesi ve adil bir biçimde yürütülmesi adına en büyük görev ve sorumluluk yine bakanlara düşüyor.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL