YAPAY ZEKA ÜZERİNE ÇALIŞABİLECEĞİNİZ 5 ŞİRKET

Son birkaç yılda yapay zekâ, onlarca başlangıç şirketi ve büyük isim şirketleri tarafından büyük AI girişimleri ile patladı. New York Times´ın tahminlerine göre, çip üzerinde çalışan 45 AI girişimi, makine öğrenimi, derin öğrenme ve düzenli AI projeleri üzerinde çalışan onlarca AI yazılım firmasından bahsetmiyor.

Yapay zekalı araçlardan, yapay zeminden Amazon’un Alexa’nın AI-powered sunucu konfigürasyonlarına kadar birçok farklı biçime sahip olması ve çeşitli biçimlerde kullanması birçok farklı biçime sahiptir.

Bu, büyük miktarda girişim finansmanı ve satın alımını körüklüyor. Neredeyse bir AI şirketi gizli moddan çıktığı anda, elde edilmiş gibi görünüyor. CB Insights´a göre, 2017 yılında piyasadan çıkan 120 AI firmasının 115´i satın alma işlemini gerçekleştirdi. Yapay zekaya ve yapay zekanın dikkatini çeken yayımcıların geri dönüşlerine rağmen, insan deneyimini geliştirme kabiliyeti vardır.

Gerçekte, yapay zekâ çok sayıda olasılık ve risk barındırır. Montreal Üniversitesi´nde profesör olan ve Montreal Eğitim Enstitüsü Başkanı Yoshua Bengio, “Büyük bir ekonomik etkiye sahip olacak ama aynı zamanda toplumu değiştirecek ve güçlü tahminler yapmak zor, ancak açıkça iş piyasaları etkilenecek” dedi.

Aşağıdaki 5 şirket yapay zekanın ve yeteneklerinin geleceğini şekillendirmede büyük rol oynamaktadır.

1. Apple
Apple, son iki yıl içinde yapay zekâ alanına büyük bir adım attığını gösteren dört yapay zekâ girişimi elde etti. Bunlardan biri yüz tanıma güvenlik sistemi FaceID oldu. Şirketin çalışmalarının büyük kısmı Apple’ın sanal asistanı Siri ile alakalı, ancak her zamanki gibi Apple planları hakkında dengesiz davranabilir.

2. Amazon
Çevrimiçi perakende devi olan Amazon hem tüketici hem de iş odaklı AI ürünleri ve hizmetleri sunmaktadır. Amazon Echo, akıllı ses sunucusu Alexa aracılığıyla evlere yapay zekâyı getiriyor. AWS için şirketin üç ana servisi bulunmaktadır: Lex, metni konuşmaya çeviren Alexa, Polly´nin iş versiyonu ve görüntü tanıma hizmeti olan Rekognition.

3. Google
Açık bir şekilde AI´de bir lider olan Google, dört yıl içinde 12 AI girişimi satın almış olan büyük bir AI edinme bingi üzerindedir. Google, yapay zeka özelliklerini geliştirmeye derinden yatırım yaptı. Bir ürünü pazara satmak yerine, Google’ın AI çalışmaları, hizmetlerini iyileştirmeye yöneliktir. TensorFlow´da kendi Tensor AI çip projesinin yanı sıra büyük bir yazılım projesi var

4. SoundHound
SoundHound, müzik tanımlama uygulaması Hound ile bilinir, ancak aynı zamanda her türden ses-metin sorgusu yapmak için doğal dil işleme için en gelişmiş ve doğru platformlardan birine sahiptir. Bunu hayata geçiren işletmeler arasında Samsung, Nvidia, Sony’nin Xperia, Yelp ve Uber var.

5. Next IT
Next IT, chatbotlara öncülük eden ve Alaska Airlines ve Amtrak gibi şirketlerin müşterileriyle problemlerini çözmek ve bu problemleri çözmek için kolayca etkileşimde bulunmalarına yardımcı olan orijinal şirketlerden biridir. Yapay zekâ yetenekleri, sağlık ve sigorta dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki organizasyonlara yardımcı olmalarını sağlar.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL