YAK BABA YAK YAK YAK

Her konuyu derinlemesine bilen, bilmese bile mutlaka araştırıp öğrenmesini bilen bir ülke olarak, son günlerde yine çok mantıklı hareketlere devam ediyoruz. Doların ani yükselişi ile birlikte yeniden yükselen Amerika düşmanlığı, farklı şekillerde yansımaya başladı. Sadece sözlü olarak tepkisini ifade etmek yerine yönetenler tarafından gaza getirilen çok bilmiş(!) halkımız, Iphone marka telefonlarını, Apple bilgisayarlarını ve buldukları dolarları yakmaya başladı. Bir kısmı ise tavana asma, camdan atma, cihazlara dualar eşliğinde çeşitli işkenceler uygulama yolunu seçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir anda bizim Vestel’imiz var onların malına gerek yok tarzındaki söylemleri üzerine sosyal medya adeta birbirine girdi. Peki bu noktadaki en önemli sorunu görebilen kaç kişiyiz? Yaktığı cihazları sosyal medyadan yayınlayan çok sevgili halkımız, kullandıkları tarayıcıların ve hesaplarının nereye ait olduğunu sanıyor? Twitter, Facebook, Instagram gökten mi indi ya da Türk malı mı? Amerika’nın tam göbeğinden, herkesin bildiği gibi aleni bir şekilde yönetilmiyor mu?

Çok açıkça bir cahillik ve sürü psikolojisi ile gerçekleri göz ardı ettiğimizi kabullenmek zorundayız. Başta da Türk Lirasının Amerika yüzünden değer kaybetmediğini, Türk Lirasının değer kaybetmesinden dolayı Amerika ile işlerin tamamen değiştiğini kabullenmek gerekiyor. düzgün bir politika ve ekonomik düzeni olmayan bir ülkenin sadece dolar karşısında değil, Euro ve diğer para birimleri için de değersiz hale geldiğinin altını çizmek gerekiyor.

Genel çerçeveden bakıldığında, çok uzun zamandır dışa bağımlı olarak ilerleyen bir ülke sistemi içerisinde, Iphone, Macbook yakmak çözüm değil. Yediğimiz besinlerden, kullandığımız kıyafetlere kadar Amerika sisteminin elinden geçen bir piyasa içerisinde, dualar eşliğinde sözde eylemler yapmak ne kadar mantıklı?

Mantıklı mı sorusunu sormak her seferinde geçerli olsa da ülkenin bırakıldığı cahillik içerisinde bir o kadar da anlamsız. Koyun gibi güdülen ve sistemli bir şekilde halkı kendine bağlayan bir yönetim sistemi içerisinde daha çok şey yakıp sonra arkasından ağlarız.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL