YA İSTİKRAR, YA ZAM!

 Türk Lirasının değer kaybetmesiyle birlikte gözler, yapılacak veya yapılması göz önünde tutulan zamlara çevrilmiş durumda. Yurtdışından getirilen birçok ürün, kurlardaki değişimle fiyatlandırılırken hangi ürünün veya ürünlerin zamanlanacağı merak ediliyor. Özellikle son dönemde bazı firmaların kendi ürünlerine yansıttığı zamlardan sonra yerel piyasalarda neler yaşanacağı vatandaşın dikkatini verdiği ilk konulardan. Bununla beraber beklenen fiyat değişimlerinin ilki 16 Ağustos itibari ile akaryakıt fiyatları üzerinde oldu.

16 Ağustos tarihinde akaryakıt fiyatlarına getirilen ÖTV zammı ile piyasanın yeniden fiyatlandırılmaya başlandığı açıkça görülüyor. ÖTV zammı ile benzin, motorin ve LPG fiyatlarında yaklaşık olarak %9’luk bir fiyat değişimi meydana geldi. Buna göre benzinde 50 kuruş, motorinde 45 kuruş ve LPG’de 30 kuruşluk bir fiyat artışı yaşandı. Fiyat artışlarını bununla sınırlamak da mümkün değil. ÖTV’ye ek olarak pompa çıkış fiyatlarına uygulanan KDV ile birlikte net artışa baktığımızda benzinde 59 kuruş, motorinde 54 kuruş ve LPG’de 34 kuruşluk yükselmenin yaşandığı görülüyor.

Yapılan açıklamada önümüzdeki günlerde akaryakıtın döviz kurları ve petrol fiyatlarından kaynaklı değişmesini önlemek ve fiyatları dengelemek için yapılan vergi zammında indirime gidilmesi öngörülüyor. Yani petrol fiyatları ve döviz kurlarında yaşanan artış, vergilerin düşürülmesi ile korunmaya çalışılacak fakat alınan ÖTV’deki artışın vatandaşa hiçbir faydası olmayacak. Şimdiden, yaşanacak pahalılaşmanın ön hazırlığı gibi olan vergi zammı daha fazla para ödememiz dışında bir şey değiştirmiyor.

Akaryakıt fiyatlarına en son 13 Ağustos tarihinde zam yapılmıştı. Bu artışla benzine 46, motorine 58 ve LPG’ye 37 kuruş zam yapılmıştı fakat bu artış ÖTV’den karşılandığı için pompa fiyatlarına yansıtılmamıştı. Bu da devletin belli bir oranda gelirinden feragat ettiğini açıklıyor. Önümüzdeki günlerde kurlarda veya petrol fiyatlarında yaşanacak fiyat artışı, devletin yine belli bir oranda vergiden feragat etmesi anlamına geliyor.

Önümüzdeki günlerde daha fazla zam haberi göreceğimiz aşikâr. İthal ettiğimiz ürünlerinin ticaretini döviz ile yaptığımız için kurlardaki en ufak değişim maliyeti artırıyor. Bunun yanında küresel çapta fiyat değişimleri de etkili oluyor. Maliyette yaşanan artışı da kendine yansıtmak istemeyen firmalar zam yaparak karlılık oranlarını korumaya devam ediyor. Bu durum yine tüketicinin cebine yansıyor.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL