UNUTULMAYACAK BİR DÜET: BİRSEN TEZER VE AYLİN ASLIM

Ada Müzik´in daha önce duyurduğu ve kültür sanat camiasında heyecanla karşılanan ´BurAda Müzik Var´ etkinliği dün gece başladı. 7 Ekim tarihine kadar sürecek ve her gün 3 farklı sahne performansının müzik tutkunlarıyla buluşacağı “Burada Müzik Var” etkinliklerinde Ayşe Tütüncü Dörtlüsü, Çiğdem Erken, Fırat Tanış, Halil Sezai, Zuhal Olcay Mert Fırat, Barlas Tan Özemek, Bartu Küçükçağlayan, Gaye Su Akyol, Özge Fışkın Gürol Ağırbaş, Birsen Tezer, Gaye Biçer, Güvenç Dağüstün, Kesmeşeker Grubu, Şenay Lambaoğlu, Moğollar ve Ezhel, Bora Öztoprak, Senem Demircioğlu-İklim Tamkan, Jehan Barbur, Mozaik, Emre Tankal Quartet, Hüsnü Arkan ve Kalben, Nekropsi, Mehmet Güreli, Yeni Türkü, Mor ve Ötesi ile birlikte sürpriz sanatçılar da sahne alacak.

Bir süredir şahit olduğumuz festival algısını yıkan Ada Müzik´in etkinliği, zaten aşina olduğumuz yüzlerin, tanıdık olduğumuz performansların dışında bir yerde durarak sürprizlerle karşımıza çıktı. ´BurAda Müzik Var´ line-up´ı da bunun böyle de devam edeceğini gösteriyor. Öte yandan Kadıköy´ün de böyle bir şölene ne kadar ihtiyacı varmış, onu bir kere daha görmüş olduk.

Ezgi Aktan´la başladı

Etkinliği ilk akşamında dün ilk olarak pırıl pırıl gülen yüzüyle, çağlayan heyecanlı sesiyle Ezgi Aktan karşımıza çıktı. Böylesi etkileyici bir line-up´ın giriş konseri için seçilebilecek en doğru kişilerden birisiydi zira o. Aktan, ilk konsere çıktığı gibi bu koca etkinliğin ilk sürprizini de yapmış oldu ve Gündoğarken´in solisti Burhan Şeşen´le ´Olur Mu´ şarkısını beraber okudu. Bu yılın başında yayınladıkları bu güzel düetin ardından sahneye çıkan Gündoğarken, unutulmayan, kültleşmiş şarkılarını bizlere sundu.

20 yıllık aradan sonra: Rüzgar

Tam da o sahnede ne olduysa oldu ve ilk kez 1998 yılında yayınlanan ‘Mest Of Gündoğarken’ albümünde yer alan ‘Rüzgar’ şarkısını birlikte seslendirdiği Yunan şarkıcı Vassiliki Papageorgiou sahneye çıktı. 20 yıl aradan sonra karşımıza çıkan bu düet dinleyen herkesi büyüledi. Vassiliki’nin 2015 yılında vefat eden eşi, ünlü müzisyen Nikiforos Metaxas yayınlanan bir video ile anıldı. Vassiliki sahnede yaptığı konuşmasında, “Ne mutlu bana ki bugün burada sizinleyim. Niko çok özel bir adamdı. Dünyanın her yerini dolaştı. Kanada’da, Paris’te ve birçok farklı ülkede yaşadı ama İstanbul’da rahat etti. Türk-Yunan dostluğuna patika açtı. İki ülkenin gençleri birbirinden müzik öğrenmeye başladı. Bir kültür köprüsü oluşturdu” dedi.

Sizi bizim gibi kimse sevmedi

Gündoğarken ve Papageorgiou´dan sonra sahneye Birsen Tezer çıktı. Tezer´in sahnesini izleyenler bilir. Kahkahadır, renktir, neşedir, hüzündür Birsen Tezer. Yine öyle oldu ve devleşti sahnede. Tam da havaya girmişken daha başka bir şey oldu ve Aylin Aslım sahneye çıktı. Unutulmayacak dakikaların başlangıcı da böyle oldu. Aylin Aslım solo söylediği şarkısının ardından Birsen Tezer ile ´Senin Gibi´ şarkısını söyledi. Bu düet esnasında arkamda bir kişinin ´Sizi bizim gibi kimse sevmedi´ dediğini duydum. Sanırım tam olarak da böyle anlatılırdı bu gece.

Birsen Tezer’e uzun süredir sahnede de birlikte çalıştığı müzisyen arkadaşları Gürol Ağırbaş (bas gitar), Emre Tankal (elektrik gitar), Tunç Öndemir (akustik gitar) ve Derin Bayhan (davul) eşlik etti.

Mis gibi son

Gecenin sonunda ise Kolektif İstanbul sahneye çıktı. Sahnede yarattığı enerjiyle geceyi olması gerektiği gibi kapatan Kolektif İstanbul Anadolu ve Balkan müziği ile bizi coşturdu.

“Burada Müzik Var” etkinliklerinin 7 Ekim tarihindeki final gecesinde ise sahnede Fazıl Say olacak. Fazıl Say, “İlk Şarkılar ve Güz Şarkıları” repertuarını içeren programda, Serenad Bağcan, Güvenç Dağüstün ve Ece Dağıstan ile birlikte Moda sahilinden tüm İstanbul’u müzik ile kucaklayacak.

PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL