UBER´E NEW YORK´TAN RET

Ülkemizde de birçok problem ile karşılaşan ve yeniden lisanslama sürecinin iptal edildiği ile ilgili birçok iddiaya konu olan Uber’e New York’tan üzücü haber geldi.


Teknoloji ve hizmeti birleştiren, daha iyi hizmet ve daha güvenli yolculuk ilkesi ile çıkan ve herhangi bir taksi veya aracı olmadan dünyanın en büyük araç/taksi hizmetini sunan Uber birçok ülkede haksız rekabet ve piyasa hakimiyetini ele geçirme gibi konuların örnek gösterilmesi ile lisanslama sürecinin iptali gündeme geldi. Ülkemizde de aynı sorunların baş göstermesi ve sarı taksilerin yoğun itirazları, protestoları ve karşı hamleleri üzerine baskı altına alınan Uber platformu seçim öncesi vaatler arasında yer aldı. Özellikle seçim sonrası lisanslamaya tekrar müsaade edilmeyecek gibi iddialar ortaya atılsa da henüz Uber ile ilgili resmi bir hamle yapılmadı bunun yanında sarı taksiler ile olan gerginlikler de devam ediyor.


Ülkemizde biraz çıkıp ABD ve İngiltere gibi ülkelere baktığımızda Uber ile ilgili son dakika haberlerini şahitlik ediyoruz. Daha önce Londra’da lisanslama süresinin tekrar uzatılmayacağı gerçeği ile yüzleşen Uber’e üzücü bir haber de ABD’nin New York kentinden geldi. New York’ta faaliyet gösteren 14 bin sarı taksi bulunurken Uber ve türevlerinin sahip olduğu araç sayısı 80 bini aşmış durumda.


New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun açıklamalarında trafik oluşumunu azaltmak ve sarı taksileri korumak için Uber ve türevlerine verilen lisanslamanın tekrarının olmayacağı göze çarpıyor. Karar onaylanmadan önce yüzlerce Uber ve benzeri araç şoförleri tekrar lisanslama yapmak için belediye kapısında kuyruklar oluşturdu.


Uber gibi firmalara yapılan baskılar ve engellemeler hiçbir ülkenin yararına olmadığı gibi hizmet kalitesinin gelişmesini de engelliyor. Rekabetin arttığı ve insanların daha kaliteli hizmet ve güvenilir seyahat beklediği bugünlerde böyle engellemeler küresel kalkınmayı da imkânsız hale getirecek cinsten. Bu nedenle hizmet veren diğer kuruluşların da sızlanmak yerine kendilerini geliştirmeye çabaladıkları ve rekabet edebilir bir duruma gelmeleri gerekiyor. Bir taksi platformu küçük bir örnek olabilir fakat bu gibi örneklerin ne kadar fazla olduğunu düşünürsek rekabet ve gelişim sürecinin de kısıtlandığını görüyoruz.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL