TWITTER MİLYONLARCA SAHTE HESABI KAPATTI

 Washington Post´a göre Twitter, mayıs ayından bu yana 70 milyona yakın sahte ve şüpheli hesabı kapattı. Kâğıtlar, askıya alma ve kapatma işlemlerinin, Twitter´ın platformu temizlemesine yönelik ortak çabalarının bir parçası olduğunu söyledi. Hesapların çoğunun, hizmeti kötüye kullanan troller veya uzaktan kontrol edilen botlar tarafından kullanıldığı düşünülmektedir. Twitter, hikâye öyküsüne yorum yapmayı reddetti, ancak sosyal ağdaki genel görüşmeyi "iyileştirmek" için çaba gösterdiğini söyledi.

Sosyal medyada yüzbinlerce botla karşılaşan UCL´de araştırmacı olan Juan Guzman, Twitter´ın otomatik tweet jeneratörlerini yıllardır ihmal etmeyi ihmal ettiğini söyledi. "Yakın zamana kadar, Twitter, botların platformunda bir sorun olduğunu düşünmüyordu ve güçlü bir bot tespit etme çabasına yol açmadı" diye konuştu. "Sadece Brexit ve 2016 seçimlerinden sonra, bu botların bir sorumluluk haline geldiği ve Twitter´ın yanı sıra Facebook da onları ciddiye almaya başladı."
Twitter´ın güven ve güvenlik şefi Del Harvey, gazeteye, her ne pahasına olursa olsun, ücretsiz konuşmayı desteklemekten ziyade “güvenliği koruyarak” daha çok uğraştığını söyledi. Harvey, “En büyük değişikliklerden biri, özgür ifadeyi, başka birinin konuşmasını soğutmak için özgür ifade potansiyeline karşı dengeleme konusunda düşündüğümüzdür. İnsanların kendilerini güvende hissetmemesi durumunda ifade özgürlüğü gerçekten çok fazla değildir” dedi.
Twitter sözcüsü, Washington Post raporunun "yeni bir şey" olmadığını belirtti ve hesap askıya alınmalarının "Twitter´daki genel görüşmenin sağlığını geliştirmek için devam eden çalışmalarının" bir parçası olduğunu ekledi. Sözcü, Twitter´ın spam ve botları hizmetiyle nasıl başa çıktığı hakkında konuşan Yoel Roth ve Bayan Harvey tarafından bir bloğa işaret etti. Yetkili, 130 milyondan fazla "düşük kaliteli, spam" tweet´i Twitter´a pompalayan 142.000 uygulamaya karşı da önlem aldı.

Geçtiğimiz ay Twitter, insanların spam, kötüye kullanım ve dolandırıcılıkla mücadele etmelerine yardımcı olan teknoloji konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Smyte´i de satın aldı. Ancak botları tespit etmek için Astroscreen yazılımını oluşturmaya yardımcı olan Bay Guzman, Twitter´ın sadece gereksiz hesapları tespit edip kaldırması için daha da zorlaşacağını söyledi. “Bot yapımcıları ve sosyal ağlar arasında bir kedi-fare oyunu var, bu sayede bot yapımcıları tespit etmekten kaçınmak için yöntemlerini hızlı bir şekilde güncelleştiriyor” dedi. "Konuşmacı yapay zeka gibi atılımlarla, gelecekte tespit edilmeleri güç olan botları göreceksiniz."
Washington Post raporu, Twitter´ın hisse senedi fiyatının %8,5 oranında düşüş kaydetmesinin bir nedeni olarak gösterildi. Morningstar analisti Ali Mogharabi, düşüşün muhtemelen daha düşük bir kullanıcı sayısının daha az reklam parası anlamına geleceği varsayımıyla tetiklendiğini söyledi.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL