TİCARET SAVAŞLARI MI BAŞLIYOR?

Önceki günlerde ABD başkanı Donald Trump´ın öncülüğünde alüminyum ve çeliğe sırasıyla %25 ve %10 ek vergi gelmesi ile ekonomik dengelerde bozulmalar yaşanmaya başladı. Özellikle Avrupa Birliği üye ülkeleri ve diğer birçok ülkeden tepki üstüne tepki alan ABD belli bir süre için muafiyet kararı aldı fakat bu da uzun sürmedi.

Peki amaç ne?

Sorun çelik ve alüminyumdan çok başlatılmak istenen bir ticaret savaşı gibi duruyor. Özellikle Trump´ın ´Ticaret Savaşları iyidir ve kazanılması kolaydır´ sözü ile bilinçli bir psikolojik savaş çıkarmaya hazır olduklarını gösteriyor fakat ne kadar uzun süreceği bilinmemekle beraber Avrupa Birliği ve Asya ülkelerinden sert tepkiler almaya devam ediyor. Çin hükümetinin açıklamalarına göre ticaret savaşının başlaması ABD için hiç istenmeyecek bir şey gibi duruyor.

Trump gerçekten ticaret savaşı mı çıkarmak istiyor bu bilinmiyor fakat farklı açıklamalarla gündeme gelmeye devam ediyor. Özellikle 4 Mayıs 2018 tarihli Reuters haberine göre Trump ticaret savaşı başlatmak için niyetlenmiyor. ´´Çin´le ticaret savaşında değiliz, o savaş uzun yıllar önce ABD´yi temsil eden aptal veya beceriksizler tarafından kaybedildi´´ diyen Trump asıl sorunun ABD´nin dış ticaret açığı için önlem alması ve düşürülmesi yönünde olduğunu beyan ediyor.

Çin ve Almanya gibi ekonomik güce sahip ülkeler karşı hamle yapmakta gecikmediler. Bu hamlelerde en etkili neden ise ABD ile aralarındaki büyük çapta ticaret anlaşmalarının sekteye uğraması oluyor. Özellikle Çin ABD´ye karşı aynı şekilde tepki verdi ve ABD´de Trump´a oy veren eyaletlerden ithal edilen 106 ürün için %25 vergi koyma kararını kamuoyuna duyurdu.

Ticaret savaşlarının kime ne yarar sağlayacağı bilinmiyor fakat devam ettiği sürece ülkeler arası politik, siyasal ve ekonomik yaptırımlara neden olacağına ve küresel piyasaların da bunlardan etkileneceğine kesin gözüyle bakılıyor. ABD´nin aldığı bu karara ani ve sert tepkiler gelmeye devam ediyor ve bir süre daha küresel çapta sorunların devam edeceği öngörülüyor.

Sonuç olarak ortam ısınmakta ve bunu uzun süreceği düşünülüyor. Eğer Trump bu hamlesinde zaferi tadamazsa geri çekilmek için de hamle yapabileceğini kestirebiliriz. Karşı hamlelerin sayısı arttıkça ABD, bu savaşta zaferden uzaklaşıyor olabilir ama bilinmesi gereken bir şey daha var; belki de bu birileri tarafından yapılan planlı bir hazırlık...

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL