SUSMA, BİTSİN!

 Gün geçmiyor ki bir taciz haberi daha duymayalım. Sanatçılar, akademisyenler, öğretim elemanları, doktorlar hangi meslek grubu olursa olsun birleşip her gün tacize tecavüze dur demeye çalışırken okuduklarımıza hayret ediyoruz demek isterdim ama artık şaşırmıyoruz. En son gelen taciz haberlerinden biri ise ‘Yaşamayanlar’ dizisinin setinden.

Dizi oyuncularından bir genç kadın, tanınmış bir başka erkek oyuncu tarafından tacize uğruyor, durumu bildiriyor fakat beklemesi, adeta susması bekleniyor. Üstünü kapatmaya çalışan ajans ve set yetkililerine rağmen genç kadın susmuyor, sinmiyor, hakkını hem sosyal medyada hem de hukuki yollarla aramaya devam ediyor.

Her taciz haberinden sonra illerin eğitim oranları, ekonomik durumu çıkartılıyor ve analiz yapılmaya çalışıyor. Peki buradaki durum ne ile alakalı? Daha önceden birçok başarılı yapımın ekibinde yer almış sözde ‘erkek’ oyuncu, kendinde bir hak bularak çalıştığı ortama içkili geliyor ve kadın partnerlerinden birine istediği küfrü ediyor, hatta daha da ileri gidip elle taciz ediyor. Sanıyorum ki ellerindeki ‘ün’ unvanının arkasına saklanarak, herkesi susturabileceklerini düşünüyorlar. O kadın kısa sürede iftiracı, namussuz damgası yerken kendilerinin diledikleri gibi taciz hakkını kullanabileceklerini düşünüyorlar!

Susma bitsin diyoruz çünkü aslında kullanılmaya çalışılan ‘taciz hakkı’ diye bir şey yok. Birini cinsiyeti, konumu, varlığı, durumu, pozisyonu ne olursa olsun taciz etme hakkına sahip değiliz. Ne sözle ne elle ne gözle! İş yeri diye benimsediğin yere alkollü gidip, sahip olamadığın erkekliğinin cefasını çekmek zorunda değiliz.

Ajansların, set çalışanlarının, işverenlerin, sektörün baskılarına rağmen, susmayan güçlü kadınlar sayesinde duracak taciziniz ve şiddetiniz. Her ne kadar hemen aklanma ihtimaliniz olsa da bilinen tüm gerçeklerle kadınları sindiremediğiniz her an daha çok saldırganlaşacak, ama bir o kadar da sineceksiniz.

#SusmaBitsin

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL