STRES SEVİYESİNİ ÖLÇEN CİHAZ

 Son dönemlerin en fazla rastlanan psikolojik problemlerinden biri olan stres kimi zaman sizi baskı altına alır, kimi zaman en iyi şekilde motive eder, kimi zaman ise en tehlikeli anlarda güvende olmanızı sağlar. Stres ezici hale gelmeden stres nedir bilmek gerekir. Genel ruh halinize ve ilişkilerinize zarar vermeden veya bir takım zihinsel ve fiziksel sağlık sorunlarına neden olmadan stresin belirtilerini anlamak çok önemlidir. Nedeni ne olursa olsun, stresin nedenlerini tanıyarak zararlı etkilerini azaltmak ve yaşam kalitenizi arttırmak sizin elinizde olabilir. Bunun için araştırmacılar stres seviyenizi izlemek için akıllı telefonunuzu kullanan bir cihaz geliştirdiler. Araştırmacılar, cihazın tükürükteki kortizol konsantrasyonunu 10 dakikadan daha kısa sürede ölçmek için herhangi bir akıllı telefonu kullanabilir.

Araştırmanın direktörü olan çalışma yazarı Utah´daki Intermountain Healthcare´de Tıp Anabilim Dalı diyabet ve endokrinoloji bölümünde olan Joel RL Ehrenkranz, Murray, "Bir akıllı telefon ve tek kullanımlık bir test şeridi kullanarak tükürükte kortizol ölçümü için bir yöntem geliştirdik. Bu yenilik, bir akıllı telefona sahip herkesin tükürük kortizol düzeylerini hızlı, doğru ve uygun bir şekilde ölçebilmesini sağlıyor" dedi.

Kortizol, vücudun strese yanıtı için gerekli olan adrenal bezlerden yapılan bir hormondur ve kortizolun ölçülmesi, adrenal hastalıkların teşhis edilmesine ve stres düzeylerinin izlenmesine yardımcı olabilir. Tükürük kortizol düzeyleri için mevcut testler tükürük örneğinin toplanmasını ve analiz için bir klinik laboratuvara göndermeyi içerir. Ehrenkranz, "Bir laboratuvar, bir kantitatif tükürük kortizol testi için 25 ila 50 $ arasında bir ücret talep ediyor ve haftada bir güne dönüş süresine sahip. Bu muayene, tıbbi bir ofiste veya evde alındığında, 5 dolardan daha ucuza mal olacak ve 10 dakikadan az sürecek. Cihaz, bir kasa, bir ışık borusu ve bir lens içeren bir okuyucu ve yapmak için yaklaşık bir dolara mal olan bir okuyucu. Hiçbir pil gücü yok ve kırılmaz, pasif ve yeniden kullanılabilir." dedi.

Dünya çapındaki doktorlar, adrenal yetmezliği ve hiperkortizolizmi teşhis etmelerine ve kortizol konsantrasyonundaki fizyolojik varyasyonları izlemelerine yardımcı olmak için akıllı telefon testini kullanabilirler; Araştırmacılar, bireylerin istedikleri zaman kendi kortizol seviyelerini izleyebileceklerini söylediler. Test edilen kişi, dilin altına saman benzeri bir tükürük toplayıcısı yerleştirir. Toplayıcı, tükürüğü bir kasete yerleştirilmiş bir bağışıklık tahlil şeridine kılcal hareketle çeker ve kaset okuyucuya sokulur. Akıllı telefon, tükürük kaplı şeridin bir fotoğrafını çekmek için kamerasını ve flaşı kullanır ve bir algoritma, görüntünün piksel yoğunluğunu bir kortizol değerine dönüştürür.

Çeşitli hastalıkların erken tespiti ve spor performansının değerlendirilebilmesi için yeni bir yaklaşım sunacak olan teknoloji, adrenal veya hipofiz bezinin düzgün çalışıp çalışmadığını anlaşılmasında da yardımcı olabilir.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL