ŞŞŞ! ÇAKTIRMADAN ZAM YAPMAYALIM(!)

 Son zamanlarda farklı sektörlerdeki hizmet ve ürünlere gelen zamlarla sıkça karşılaşıyoruz. Üretim maliyetlerinin artması, kurlardaki dalgalanmalar ve enflasyon gibi etkenlerden otomotivden gıdaya, tekstilden enerjiye, eğitimden sağlığa birçok sektörde fiyat artışlarına şahit olmaya devam ediyoruz. Bunların yanı sıra fiyat artış yapmadan kar elde etme yolu bulan firmalar da mevcut. Özelikle gıda ve temizlik malzemelerinde karşılaştığımız bu taktiği kullanan birbirinden farklı şirketler mevcut.

Özel şirketlerin karlılıklarını ve sürekliliklerini devam ettirmek için en önemli etkenler; şirketin karının ve değerinin artış göstermesidir. Bu nedenden ötürü sürekli karlılık ve değer artışı sağlamak için üretim maliyetinin düşürülmesi ve gider kalemlerinin azaltılması şirketler için büyük önem arz etmektedir.

Şirketler ürün maliyetini düşürmek ya da karlılıklarını korumak adına birden çok yola başvurabilirler. Bunların en temelinde üretim maliyeti arttıkça satış fiyatlarının da yükselmesi vardır fakat bazı durumlarda müşteri kaybetmemek adına fiyatta oynama yapmadan sadece maliyeti düşürme yolunu da seçebilirler. Bunu yaparken ürün gramajının düşürülmesi firmaların başvurdukları ikinci ve en etkili yol.

Ürün gramajında oynamalar yaparak yüksek fiyattan kaçınıp bunu gramaj ile dengeleyen şirketlere en fazla gıda ve temizlik sektöründe rastlamaktayız. Ülker’den Eti’ye kadar birçok şirketin kullandığı taktiğe ekmek alırken bile rastlamak mümkün. Ürünlerde yapılan gramaj değişiklikleri fark ettirilmeden yıllarca kullanılmış taktiklerin en başında geliyor. Kimisinde bariz bir şekilde belli olan gramaj değişikliği, kimisindeki değişikliği ise paketteki gramaja bakmadan anlamak mümkün olmuyor.

Son döviz artışları ile firmalara mevcut müşterilerini korumak adına fiyatta değişikliğe gitmeden zam yapmayı başardılar. Özellikle Ülker’in fındıklı çikolatanın gramajını 35 gramdan 32 grama düşürmesi veya 48 gramlık rulokatın gramajını 42 grama düşürmesi ve fiyatı sabit tutması, yapılan gizli zammı gözler önüne seriyor. Bu gibi durumlarda üretici firmaları eleştirmek pek doğru değil. Üretici firmalar da varlıklarını korumak ve belli bir kar oranını tutturmak ile yükümlü. Bu gibi durumlarda ülkenin genel hali ele alınmalı ve bu konular üzerinde düşünülmeli.

Ülkemizin bulunduğu şu durumda zamların keskin ve sürekli artışlarını engellemek ve bu gibi durumlara çözüm üretmek en önemli konu. Bu sayede hem sektörü hem de tüketiciyi korumak mümkün.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL