SPOTİFY DNA´NIZA GÖRE ÇALMA LİSTESİ OLUŞTURACAK!

 Dünya´nın en büyük müzik platformlarından Spotify, Dünya´nın en büyük genetik analiz sağlayıcılarından Ancestry ile işbirliği yaparak, bireylerin "DNA´sına uygun" şarkılar ve oynatma listeleri oluşturacak. Ancestry´de DNA verisi olan kişiler buna katılmayı veya katılmamayı seçebilecek.

Aile ağacı veritabanı Ancestry, bu haftasonu alışılmadık bir teklif ile müzik platformu hizmeti veren Spotify ile birlikte çalıştığını duyurdu. AncestryDNA testinizin sonuçları Spotify’a ulaştıktan sonra Spotify size özel “atalarınızdan esinlenmiş bir müzik karışımı” sağlayacaktır. Başka bir deyişle gen haritası çıkarılan kullanıcıya kökeni baz alınarak o bölgelerin şarkıları önerilecek.

ABD’de 10 bin kişi başvurdu

ABD yerel basınında yer alan haberlere kadar son birkaç haftada 10 bine yakın kullanıcı başvuruda bulundu.

Ancestry sözcüsü Gina Spatafore, “Müşterilerimizin gizliliğini korumak Ancestry´nin en yüksek önceliğidir. Spotify, Ancestry müşterilerinin DNA verilerine erişemez. Müşteriler bölgeleri elle, Spotify´daki çalma listesi üretecine girebilir ve daha sonra çeşitli bölgelerden gelen sanatçıların şarkılarıyla ve çok çeşitli müzik türleriyle özel bir çalma listesi yaratılır. Tüm bilgiler müşteriler tarafından manuel olarak girilir ve deneyim tamamen isteğe bağlıdır. ” dedi.

Peki ne kadar?

Kullanıcıların bu özellikten faydalanabilmeleri için Ancestry’nin internet sitesi üzerinden satılan “AncestryDNA Kit” satın almaları gerekiyor. Kullanıcıların bilgileri Ancestry firması tarafından 6 hafta içerisinde çıkartıldıktan sonra Spotify ile paylaşılıyor ve bu sayede size özel çalma listeniz hazır oluyor.

Genetik bilgilerimi paylaşmak doğru bir hareket olur mu?

Hali hazırda gelişen bir dünyada yaşadığımızı düşünürsek, Spotify ve Ancestry firmalarının bu yaptığı anlaşma her ne kadar kulağa hoş gelse de tıbbi olmayan bir nedenden ötürü bir kuruma genetik bilgilerinizi teslim etmek doğru bir hareket olmayabilir. Peki neden mi? Şöyle açıklayalım: DNA’nız nükleotid dediğimiz bazlardan oluşur ve bu bazlarının dizilimine göre sizin atalarınızla olan benzerliğiniz veya hangi soydan geldiğiniz görülebilir. Çok kötü bir senaryo üretecek olursak bu bilgilerinizin iyi niyetli olmayan kişilerin veya kurumların eline geçmesi durumunda soykırıma kadar giden durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Ayrıca geçtiğimiz senelerde bu firma aile ağaçlarının silinmesi konusunda suçlanmıştı ve bu bilgilerin hala nerede olduğu konusu bir muamma. Bana kalırsa tabi ki gelişen dünyaya ayak uydurun, genetik bilgilerinizi tıbbi olarak paylaşmaktan çekinmeyin ama düşünüldüğünden de büyük bir firma olan Ancestry firması bu tarz haberlere konu olabiliyorsa açıkçası genetik bilgilerinizi tıbbi alanlar dışında paylaşma konusunda bir defa daha düşünebilirsiniz. Son olarak bize kalırsa bu bilimsel temelli olmayan bu girişim bir pazarlama tekniğinden fazlası olamayacak, çünkü bu yapılan sadece Spotify’ın sadece geleneksel müzik dinleyiciliğini kırma konusunda attığı bir adımdır.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL