SPORDA PARANIN KAYNAĞI

Spor, insan hayatının vazgeçilmez bir bölümünde kendine yer edinmiştir. Şirketler de insan hayatının bu vazgeçilmez alanlarına reklam vermeye yönelik çalışmalar yapıyo. Özellikle İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde gelişen sponsorluk anlaşmaları, dünyadaki bütün spor dallarında devasa yatırımlara neden oluyor.


Son 20 yıla bakıldığında; Vodafone, Türk Telekom, Ülker gibi Türkiye’de olan yerel veya dışarıdan gelen şirketlerin devasa oranlarda spor sponsorluğu yaptıkları gözlemleniyor. Tabi ki bu şirketler, camiası had safhada olan kulüpler ya da federasyona sponsor olmaktadırlar.

Peki şirketlerin sponsorluklar için bu kadar para harcamalarına gerek var mı? Ya da sponsor olan şirketler verdikleri paraların karşılıklarını alabiliyorlar mı? Aslında spor sponsorluğu yapan şirketler bu alanlardan para kazanmak için değil, isimlerini üst sıralarda tutmak için sponsorluk yapmaktadırlar.

Vodafone

Beşiktaş ile Vodafone 2014-2015 yılı forma ve stat ismi üzerinden bir sponsorluk anlaşması imzaladılar. Önceki anlaşma 150 milyon dolarlık bir anlaşmaydı ve süresi 5 yıldı. Beşiktaş bu anlaşmayı uzatmak istedi ve anlaşmanın bitimine 1 yıl kala 2 yıl daha eklediler. Kısacası Beşiktaş 6 yılda toplamda 180-190 milyon dolar para kazanmış olacak Vodafone’dan. Vodafone’un ise en büyük kazancı, Beşiktaş Avrupa maçlarına çıktığı zaman oldu. Göğüs reklamı spor dallarında ana reklamdır ve asıl sponsor şirketin ismi o bölgede bulunduğu için şirketin adı neredeyse her kamera açısından gözükebilir. İzleyici sayısı milyonları buldukça da Vodafone milyonlarca insana ulaşmış oluyor.

Türk Telekom

Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Tivnikli, Galatasaray’ın stadı açtığı zamanlarda, Galatasaray’a yılda 15 milyon dolar verdiklerini açıklamıştı. İçinde stat ismi forma reklamı gibi sponsorluklar mevcut. Bu anlaşma tam olarak 10 yıl sürecek bir şekilde imzalandı. Yani Galatasaray bu anlaşmadan tam 150 milyon dolar para kazanacak 10 toplamında. Bu anlaşmanın temellleri ise 2008 yılına kadar dayanmakta.

Ülker

Yıl 2017. Fenerbahçe ile Yıldız holding arasında 10 yıl sürecek olan bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma stat ismi, reklam ve tanıtım hakları içeren bir anlaşma. Fenerbahçe’nin stat ismi ise Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Ülker Stadyumu oldu. Sonuç ne mi? Fenerbahçe 10 yılın toplamında kasasına 90 milyon dolara civarı para koyacak.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL