SEÇİM GECESİ GAZETECİLİĞİ! SINIFTA KALDIN...

24 Haziran’da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri, her geçen sene daha çok ortaya çıkan medya açığını tamamen gözler önüne serdi. Yayın organlarının tekelleşmesinin yanında, gazetecilik değerlerinin minimuma indirgendiği bir gece geçirdik. Bu gecenin reyting galibi olan Fox Tv’nin bile ağır eleştirilere maruz kaldığını söylemek mümkün.

Sandıkların açılmaya başlamasından itibaren, neredeyse bütün kanallar canlı yayın ile takibini sürdürdü. Seçmenlerin en çok takip ettiği kanallar ise Fox TV, Halk TV ve CNN Türk oldu. Anadolu Ajansı’ndan alınan verilerle seçim süreci izlenirken, farklı açılardan ortaya çıkan alt yazılar ve kanalların patron ilişkilerinden kaynaklanan tutumları ön plana çıktı.

Bütün gece yayında kalacaklarının altını çizen Fox TV moderatörleri Fatih Portakal ve İsmail Küçükkaya, büyük bir mücadelenin içerisinde kendilerini buldular. Bir yandan CHP cephesinden yapılan açıklamalarla net bir sonuç beklerken, bir yandan da manipülasyonların yarattığı algıdan kurtulmayı başaramadı. Henüz tüm sandıklar açılmadan 24 Haziran gündeminin arka planda kalması ve diğer konulara geçilmesi göze batan en önemli detaylardan oldu. Aynı zamanda muhalefet adayı Muharrem İnce’nin Küçükkaya’ya attığı mesajın canlı yayında sesli bir şekilde dile getirilmesi de halkı, hem izleyici hem de seçmen olarak büyük bir karmaşıklığın içerisine sürükledi. Tarafsız ve bağımsız yayın iddiası ile yola çıkan Fox TV; gerek manipülasyonlar gerek algı yaratma konusunda bu seçimlerde halkı yeterince tatmin edemedi.

‘Muhalefetin kanalı’ olarak yayın hayatına başlayan ve devam eden Halk TV’de ise durum bir nebze daha ‘gerçek’ olduğu iddia edilen sonuçlara yakın ilerledi. Fox TV ve Halk TV arasında gidip gelen muhalif seçmen, iki kanalın da neredeyse eş zamanlı olarak seçim yayınından vazgeçmesini sosyal medyada büyük bir tepki ile karşıladı.

ATV, A Haber gibi kanallarda ise durum biraz daha sonuç odaklı ilerledi. Seçimlerin sonunun beklenmeden kutlama görüntülerinin ekranlara gelmesi, Başkanlık sisteminin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin önünde toplanan kalabalığın sahne alması akıllara bazı soru işaretlerini getirdi. Sosyal medyada bu kanallara yapılan eleştiriler çok yoğun olmasa da kutlamaların ağırlıklı olarak verilmesi tepkiye yol açtı.

CNN Türk ise kanalın normal akışından yayınlanan siyaset programları tadında bir yayın gerçekleştirdi. Grafiklerle ve bağlantılarla devam eden yayında, yine sadece Anadolu Ajansı verileri üzerinden seçimi takip etti. Ajansın güvenirliliğinin sorgulandığı şimdilerde, seçim sonuçlarının tek bir kaynaktan aktarılması, izleyicinin güvenini sarsmış gibi duruyor. Ayrıca CNN Türk seçim analizleri hususunda izleyiciye tatmin edici bir veri akışı sağlamadı. 

Genel olarak bakıldığında 24 Haziran seçimlerinde siyasetçiler ve seçmenlerin yanında, medya da çok büyük bir mücadele ve karmaşanın içinde yer aldı. Son yıllardaki seçim yayınlarına bakıldığında, bu senenin de hüsranla sonuçlandığını söylemek mümkün. Gazetecilikte yine sınıfta kalan Türk basınının etik ilkelerden ve tarafsız duruştan uzak olması, ekranlara olan güveni tamamen saf dışı bırakıyor. 

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL