SARILMANIN BİÇİMLERİ: HAYATA SARIL LOKANTASI

 Kucaklaşmak bir sarılma biçimidir; içinde dostluk, sevgi, hasret, özlem yüklüdür. Aşıklar, dostlar, arkadaşlar arasında duyguları betimleme yoludur. Annenin sarılmasına doyum olmaz, verdiği his hiçbir şeyde yoktur. Anne sevgisi, yeri doldurulamaz büyük bir boşluktur, herkes özler yaşı kaç olursa olsun, herkes büyümeyen çocuktur anneler için…

Sizi sırf siz olduğunuz için karşılıksız sevme biçimidir aile, yakın dostlar, şanslıysanız bir de hayat arkadaşı… bunların haricinde sizi sadece nefes aldığınız için seven, sizin kadar düşünen, iyiliğinizi ve mutluluğunuzu kendinden önceleyen insanlar var. Onlar ailenizle olduğu gibi kan bağı şartı aramayan, onlar Hayata Sarıl Lokantası.

Gezi Parkı sonrası bir örgütlenme hali başladı. Sokak insanlarının bir tas çorbayla da olsa karnı doysun, her akşam sıcak bir lokma girsin kursaklarından diye. Projenin başlatıcılarından bir isim vardır: Ayşe Tükrükçü. Başlangıcında termoslarla yaz kış demeden, 365 gün aksatmadan, zorluk içerisinde doğan ve de süren bir projeydi. Binlerce insana ulaşıldı, belki de binlerce gönüllüyle buluştu o proje, sayısız yüreğe dokundular. Evsiziyle, gönüllüsüyle köprüler kuruldu, birbiri için kaygılanan, yokluğunda tasalananlar… Tabii ki de ordan da başka dernekler, yapılanmalar doğdu. İçlerinden birisi de yine Ayşe’nin rüyası olan Hayata Sarıl Lokantası/Derneği. Birkaç gün sonra ikinci yaşından gün alacak, tertemiz yürekli, minicik bir bebek olmasına rağmen şimdiden boyundan büyük işler başaran yavru.

Hayata Sarış balık yediren değil, balık tutmasını öğretmeyi de hedefleyen bir proje. Çeşitli dönemlerde evsizliği deneyimleyen insanlara farklı eğitimler verildikten sonra istihdam ederek hayata yeniden sarılma, belki hevesi veya tabiri caizse ikinci bir şansı verme projesidir.

Kurulduğu günden bu yana ötelenen, yok sayılan insanlara önce yürekten açılan bir kucak, akşamları ev sıcaklığında yemek yiyebilecekleri yeni bir dünya yaratma biçimi Hayata Sarıl lokantası.

Bütün ötelenmişliklerimizle ne kadar da aynı olduğumuzun, yaralarımızın yerlerinin farkını görme şansı biraz da gözümüze sokulan…

İlk günden bu yana başta bir trans kadın, iki tane trans erkeğe ve farklı durumdaki evsiz dostlara iş ve de dost bir yuva olmuş yer.

 

İşletme mantığıyla da yürütülen, asıl misyonu ya da kaygısının evsiz insanların her gece karnını doyurabilme, bununla beraber de istihdam ettiği, hayatın unuttuğu, belki de yenik başlayan elemanlarının da sorumluluğunu unutmadan, dimdik ayakta kalmaya çalışan bir bebek proje Hayata Sarıl Lokantası.

2 Kasım 2017’den bu yana 26 bin kap yemek, bugüne kadar 46 çalışan psikolojik destek, aşçılık ve hijyen eğitimşeri de sundu ilk yılını tamamlarken.

Hayata Sarıl da evsizlerden arta kalan yemekler de çöpe gitmedi. Her akşam sokakta yaşayan, hayvancılık dostlarını da unutmadılar. Evsizliğin hele de soğuk kış günlerinde sıcak bir lokmanın hayatla bağlarını nasıl güçlendirdiğini unutmadıkları gibi.

Sadece insan ve canlı olana saygı duyma felsefesiyle ilk gününden bu yana 250’den fazla her kimlikten gönüllüsüyle, ayrımsız sokaktaki tüm evsizler için haftanın 6 günü kapılarını açık tuttular.

Sizler de yolunuz Taksim’e düştükçe, düşürerek gerekirse yiyecek, içecek çay kahve, belki mekanı ve projeyi yakından tanımak için yanlarında bulunarak destek olsanız… Belki bir merhaba diyerek manevi destek mi sunsanız? Hiç olmadı, geçerken askıda yemek mi bıraksanız akşam konuk edecekleri en özel misafirleri, evsiz dostları için? Uzakta ya da yakında olmanın önemi yok. Mutlaka senin de destek olabileceğin bir çözüm var. Unutma! 2 Kasım kuruluş yıl dönümleri, belki o gün uğrayarak sen de hayatında bir dönüşüme yol açabilirsin.

Hayata Sarıl Lokantası: Kurabiye sok. No: 3/1 Beyoğlu-Taksim

www.hayatasaril.org

Dayanışmayla, dostlukla!

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL