SAĞLIKLI YAŞAM SAĞLIKLI GELECEK

 Geleceğimiz için yapabileceğimiz en iyi yatırım vücudumuz. Çoğu zaman hayat koşturmacası içinde kendimize vakit ayırmayı ihmal ediyoruz. İş hayatı, aile, arkadaşlar, problemlerle boğuşacağız derken stres yükleniyoruz. Bu durumda da hem mental olarak yoruluyoruz hem de bu yorgunluk bizi zamanla fiziksel olarak da yıpratıyor.

Yapılan birçok araştırma beslenme şeklinin ruh halimizi nasıl etkilediğini gösteriyor. Spor sırasında ya da basit egzersizler yaparken salgılanan hormonlar sayesinde sadece vücudumuza fayda sağlamakla kalmayıp psikolojik olarak da rahatlıyoruz.

Şimdi sizlere aslında hepimizin bildiği fakat ihmal ettiği sağlıklı yaşam için basit tavsiyeler vereceğim:

 

Su İçmek

Suyun faydaları saymakla bitmez. Yaşam kaynağımız olan su, vücudumuzun dengede çalışması için hayati önem taşıyor. Oysa günlük hayatın koşuşturmacasına dalıp su içmeyi unutuyor ya da su içmek için susamayı bekliyoruz. Suyu yeterli miktarda tüketmediğimizde ise vücut yorgunluğu, zihinsel fonksiyonlarda gerileme ve hatta kan depolarında azalma durumları gözlenebiliyor. O yüzden düzenli ve yeterli miktarda su tüketmek hem oldukça basit hem de sağlıklı yaşam için en önemli etkenlerden biri. Eğer ‘’Su içtiğimde midem bulanıyor’’ derseniz suyunuzun için tarçın çubuğu, elma dilimi, limon gibi tat verecek şeyler atabilirsiniz. ‘’Su içmek aklıma bile gelmiyor’’ diyorsanız da mutlaka görebileceğiniz ve devamlı elinizin altında olacak şekilde bir şişe koyun. O da işe yaramazsa teknolojinin nimetlerinden yararlanıp su içmenizi hatırlatan aplikasyonlardan kullanmanızı tavsiye ederim.

 

Sağlıklı Beslenmek

Sağlıklı beslenme sağlıklı yaşam için temel konulardan bir diğeri. Uzun diyet listelerinden ya da yediğiniz yemeklerin besin değerlerinin dengeli olması gerektiğinden bahsetmeyeceğim. Yine pratik çözümlere gelecek olursak gün içerisinde ara öğünlerinizi sağlıksız abur-cubur veya ağır yiyeceklerle geçirmek yerine, sağlıklı atıştırmalık dediğimiz; kuru meyveler, kuru yemişler vs. yiyeceklerle geçirmenizi tavsiye ederim.

 

Spor Yapmak

Spor sadece vücudun iyi görünmesi için değil, daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yapılmalı diye düşünüyorum. Özellikle oturarak çalıştığınız bir işiniz varsa iş çıkışlarında ya da hafta sonları en azından 1 saatinizi spora ayırmalısınız. Vücudunuzdaki kasların esnekliği ve gücü ileride size çok yarar sağlayacak emin olun.

 

Basit Egzersizler

Eğer spor salonlarından hoşlanmıyor veya ağır sporları sevmiyorsanız yapacağınız minik ve basit egzersizler ile kaslarınızı etkili bir şekilde harekete geçirebilirsiniz. Örneğin: yürüyüş yaparak hem zihinsel olarak rahatlayabilir hem de kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Evde yatmadan önce veya sabah kalktığınızda yapacağınız basit hareketler ile güne daha enerjik başlamanız mümkün. Ayrıca yoga ve pilates gibi egzersizleri de öneririm.

 

Küçük Molalar Vermek

Sakin olun ve yavaşlayın. Derin bir nefes alın. Bugün o çok önemli (!) işi yapmazsanız dünyanın sonu gelmeyecek. Biraz da kendinize vakit ayırın. Mutlaka bir hobi edinerek sizi mutlu eden şeyi bulmalısınız. Unutmayın ruh sağlığınız fiziksel sağlığınız üzerinde de etkili. Eğer imkânınız varsa arada kaçamaklar yapıp kendinize mini tatiller hediye edin derim.

Sağlıklı günler...

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL