RUTİNDE KALIN!

 Yeni yıl, yeni başlangıçlar, yeni umutlar, yeni yıl dilekleri, yeni yıl motivasyonu… Bu böyle uzayıp gider. Tabii ki ‘’bir yıla nasıl girersen, o yıl öyle geçer.’’ ritüeline inananlardanım. Fakat yeni yılda da kafalar aynıysa yeni bir yılın gelişi, bir rakamın değişmesi, dünyanın güneş etrafında bir tam turu tamamlamış olmasının hiçbir numarası yok. Yani diyorum ki bakış açını değiştirmezsen yılın değişmesinin bir önemi yok.

Yeni yılın gelişiyle hayatlarımızın, zihnimizin, ruhumuzun resetlediğini hissederiz sanki. Biten yılı iyisiyle kötüsüyle düşündüğümüzde yeni yıla yeni umutlarla girmek kendimizi daha iyi hissettirir. ‘’İyi düşün, iyi olsun.’’ diye boşa dememişler ne de olsa.

Bakış açısı, yeni yıl, pozitif düşünceler, enerjiler derken size hem yeni başlangıçlar için hem de zihin ve beden sağlığınız için çok faydalı bir konudan bahsedeceğim: Günlük rutinler!

Rutin deyince sıkıcı bir şey söylenmiş gibi hissediyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok araştırma düzenli alışkanlıklar kazanmanın faydalarını kanıtlıyor. Belli bir günlük rutininiz yoksa işlerin üstesinden gelmek sizi gereğinden fazla yoruyor. İyi bir rutin oluşturmak kendine yatırım yapmak demek aslında. Ayrıca belli bir rutin oturttuktan sonra, kendimizi çok da güçlü hissetmediğiniz günlerin üstesinden bu alışkanlıkların itici gücü sayesinde gelebilirsiniz. Öncelikleri belirlemek ve ertelemeyi azaltmak sağlıklı bir rutinin kazançları arasında.

Güne Pozitif Başlayın

Kulağa biraz klişe gelebilir fakat güne iyi düşünerek hatta ‘‘Bugün çok güzel bir gün olacak.’’ diye yüksek sesle bu düşüncenizi dile getirerek başlamak hem pozitif düşünmenizi tetikleyecek hem de güne iyi bir modla başlamanızı sağlayarak stres seviyenizi azaltacak.

İlk İşiniz Maillerinizi Kontrol Etmek Olmasın

Uyanır uyanmaz telefonunuzu ya da bilgisayarınızı alıp maillere dalıyorsanız bu durum başkalarının önceliklerini kendinizinkilerin önüne koymanız demek. Günün ilk saatlerinde enerjinizi kendinize odaklanarak değerlendirmelisiniz ki ilerleyen saatlerde yapmanız gereken işlere odaklanabilin.

Kendinize İyi Gelen Bir Şey Yapın

Bu küçük bir yürüyüşe çıkmak da olabilir spora gitmek de. Hatta evden çıkmadan bir fincan çay içmek bile olabilir. Sizi güne motive edecek bir şeyle başlamanızda fayda var.


Düzenli Olarak Ara Verin

Gün içinde hem zaman yönetimini sağlayabilmek hem de daha verimli olabilmek adına bir süre yapmanız gereken şeyi yapıp küçük bir ara verin. Bunu birkaç kez tekrarladıktan sonra daha uzun bir ara vererek kendinizi ödüllendirin.

Yapılacaklar Listesi Tutun

Planlı olmakta fayda var. Gün içerisinde yapacağınız işleri listeleyin ve yaptıklarınızın üzerini çizin. Bu sizi bir sonraki yapacağınız şey için motive edecek.

Her Güne Bir Tema Belirleyin

Haftanızı planlarken her gün daha fazla yoğunlaşacağınız konunun ne olduğunu belirleyin ve mümkün olduğunca bu plana sadık kalmayı deneyin. Bir günü tamamen tek bir konuya veya işe ayırmanız mümkün olmasa bile, en azından günün büyük çoğunu o alana ayırırsanız, beyninizi birden fazla işle meşgul etmeden ilerleme kaydetmiş olacaksınız.

İçe Dönüş Dakikaları Ayırın

Her gün kendinize 10 dakikalık bir zaman ayırın. Bunu özellikle enerji seviyenizin düştüğü öğleden sonraları yapabilirsiniz. İşi bırakın, bilgisayarınızı kapatın, cep telefonunuzun sesini kısın ve bu süreyi zihninizi boşaltacak bir aktiviteye ayırın. Yalnızca gözlerinizi kapatıp nefesinize odaklanabilir, bir fincan kahve içerek dinlenebilir ya da kısa bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Kendinize ayıracağınız bu süre, günün geri kalanını daha yüksek bir enerjiyle geçirebilmenizi sağlayacak. Gözlerinizi kapatıp biraz hayal kurmakta fayda var!

Hareket Edin

Mutlaka kendinize uygun, size iyi gelecek bir egzersiz seçin ve günlük rutininize bu egzersizleri ekleyin.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL