PİYASALAR ŞOKTA!

 24 Temmuz’da toplanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), aldığı şok kararla piyasaları adeta yerinden oynattı. Faiz artırımı beklentisi içerisinde olan uzmanların aksine faizlerde artırıma gitmeyen Merkez Bankası’nın aldığı bu karar borsa ve döviz kurlarında hareketliliğe neden oldu.

Saat 14.00’de faizlerde herhangi bir artırıma gitmeyeceğini açıklayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz kurlarında yeni rekorların gelmesine müsaade eder gibi duruyor. Kararın ardından Dolar 4.94 TL’yi yakaladı ve bir süre bu seviyelerde gezindi fakat karardan sonra hareketliliğini devam ettiren Dolar, piyasalar kapandıktan sonra bir nebze olsun durulmuş gibi gözüküyor.

TCMB’nin aldığı bu karar uzmanlar tarafından yoğun eleştirilere maruz kaldı. Özellikle Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı ağır eleştiriler ile topa tutan uzmanlar, bu durumun Berat Albayrak’ın piyasalar tarafından artık dikkate alınmayacağına ve olmayan kredibilitesini yok etmesini de beraberinde getireceğini vurguluyorlar.
Piyasaların, özellikle kısa vadede çok hasar alacağı öngörülüyor. Karar ile beraber BIST100 endeksinde %3.33, BIST50 endeksinde %3.48 ve BIST30 endeksinde ise %3.56 düşüş yaşandı. Bu durumun ilerleyen günlerde de etkisini sürdüreceğini düşünen uzmanlar, Merkez Bankası’nın orta ve uzun vadede plan yapmış olduğunu umut etmekle yetiniyorlar.

GCM Menkul Kıymetler Uzmanı Enver Erkan’ın faiz kararı sonrası açıklamalarında piyasalarda faiz artırımının beklendiğini ve buna göre fiyatlandığına değindi. Özellikle Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ‘piyasanın önünde gideceğiz, piyasa ile kavga etmeyeceğiz’ açıklamasıyla faizlerde 50-150 baz puan yani diğer bir deyişle 0.5%-1.5% arası bir faiz artırımı bekleniyordu fakat beklenen artış gelmeyince piyasanın tepkisi sert ve ani oldu.

TCMB’nin aldığı bu kararın bağımsız bir karar olmadığını vurgulayan uzmanlar, yatırımcı için güven tesisinin de ortadan kalktığını ve bunun yanında para politikalarında güven kaybına ve zararına zemin hazırlandığını düşünüyorlar.

İlerleyen günlerde TCMB tarafından yeni açıklamalar gelir mi bilinmiyor fakat TCMB’nin aldığı bu kararın etkileri uzun süre hissedilecek gibi duruyor. Özellikle Doların piyasalar tarafından psikolojik olarak bu seviyelerde kabul görüleceği düşünülürken yeni rekorları da beraberinde getirebilir.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL