PASKALYA GÜNÜ

 Her yıl için sabit bir tarihi olmayan, Hıristiyanlarca kutlanan, büyük bir perhiz arkasından gelen, İsa’nın yeniden dirileceğine de inanılan dini bir gün Paskalya.

5 hafta süren Büyük Perhiz’in ardından gelen Kutsal Hafta’yı sembolize eder. Paskalya Kutsal Hafta’nın son Pazar gününde kutlanır genellikle. Paskalya Günü aynı zamanda Hz. İsa’nın dirilişine de ithafen Büyük Diriliş günüdür.

İsa’nın ölümünden sonra Batı ve Doğu kiliseleri arasında ayrıcalığa düşülmüş, gün konusu da bunlardan birisidir. O sebeple Mart ayının ortalarından Nisan’ın son haftasına kadar Paskalya Günü olarak kutlanmaktadır.

Yoğunlukla kiliselerde kutlanıyor olsa da çeşitli ülkelerde ya da farklı gelenekler etkisiyle evlerde de kutlanır. Evlerde Paskalya Çöreği yapılır, haşlanmış yumurtalar boyanır, mumlar yakılır, elbette dualar edilir. Şahsi fikrim merkezden uzak köy ve yerleşimlerinin kiliselere uzak oluşu, belki hava şartları veya kendilerince çok özel nedenlerden ötürü evlerinde ibadet sonucunda da Paskalya’nın evlerde kutlanır olması olabilir. Bir ihtimal de salt geleneği sürdürmektir.

Çarmıha gerilen İsa’nın acılarını yad etmek, İsa’ya saygılarını sunmak için Çarmıha Gerilşi’nin 3. günüdür Paskalya. Hıristiyanlık içinde de farklı kollar olması sebebiyle Kıyam Yortusu, Diriliş Pazarı, Diriliş Günü gibi farklı adları da mevcuttur.

Süryanilerin Meryem Ana Paskalyası olarak Temmuz ayında yaptıkları kutlama da Paskalya günü içerisinde kabul edilir.

Gece ayini ile kutsanız, Katolik Kiliseleri’nde Paskalya Günü yeni ateş olarak. Paskalya mumu yakılıp Kitab-ı Mukades’ten bölümler okunur, vazftizler yapılır. Yılda bir kez Paskalya’da vaftiz yapılır, Hıristiyanlığın başlangıcı kabul edildiği için.

Bize daha yakın olan Rumlar ve Ortodoks Kiliseleri’ndeyse önce dışarıda ayin düzenlenir, kiliseden çıkarken tüm ışıklar söndürülür, kiliseye geri dönüşte ise mumlar yakılır. Kilise bahçesinde boyanan yumurtalar tokuşturulur.

2019 yılı için Batı’da 21 Nisan, doğuda 28 Nisan olarak belirlenmiş Paskalya günü.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL