OTOMOTİV EK GÜMRÜK VERGİSİ

Son zamanlarda yaşanan olaylardan ötürü ABD ile gerilim sürekli olarak kendini koruyor. Türkiye ile ABD’nin karşılıklı hamleleri ile ekonomik ve siyasi bozulmalar yaşanmaya devam ediyor. Sonuçların sadece Türkiye aleyhinde olmadığı da gözler önünde. Siyasi hamleler ile başlayan süreç ise gittikçe yayılıp ekonomik ve finansal sonuçlar doğurmaya devam ediyor.


Birçok sektörde ek gümrük vergileri getirilmesi ile ticaret sınırlandırılmasına gidildi. Özellikle ABD’nin Türkiye’den alınan çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi koyması, ardından bu vergileri iki katına çıkarması ile Türkiye’den de hamle geldi. Türkiye’nin ABD’den ithal ettiği Almanya menşeili BMW marka X3, X4 ve X5 model araçlara getirilen ek gümrük vergilerinden sonra araçlar bir bir gümrükten dönmeye devam ediyor. Bunun yanında Tesla markasına ait araçların da bu vergilendirmeden sonra gümrükten döndüğünü belirten uzmanlar, bu tarz hamlelerin devam edeceğini yineliyor.


Gümrük vergisi, ABD’nin çelik ve alüminyuma getirdiği ek vergilerden sonra gerçekleştirildi. ABD’nin ikinci hamlesine karşı Türkiye de geri durmadı ve önceden getirilen ek yüzde 60 vergiyi iki katına çıkararak bu tarz hamlelerin devam etmesi durumunda cevabın gecikmeyeceğini gösterdi. Uygulanan bu ek vergilerden sonra araçların 2,5 milyon TL’ye kadar çıkan fiyatlarını karşılamaktan kaçınan firmalar ithalatı durdurup siparişlerini de iptal etti.


Tesla ve BMW modellerinde yaşanan bu olaylardan sonra gözleri Ford ve Jeep markalı lüks ürünlere çevirdiğimizde, Türkiye pazarında bu araçların stokunun bulunması ve talebin az olmasından dolayı bir durgunluk yaşanıyor.


ABD’nin aldığı her karar ve uygulamaya çalıştığı her hamleye karşılık hazırda kozu bulunan Türkiye’nin, en büyük kozu ise iç tüketimin yüksek bir kısmını ABD’den ithal etmesi. Bu sebeple hamlelerin her biri iki ülkeye de zarar vermeye devam ediyor.


İki ülkenin diplomasi ile sorunlarını çözmesi gerekirken bu tarz ticari aksiyonlar alması, süreci daha derin ve tedavi edilemez hale getiriyor. Yakın bir zamanda ikili ilişkilerde sorun gidermeye çalışılırsa iki ülkenin de en az zararla ve ekonomik bir risk olmaksızın yoluna devam etmesi mümkün.

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL