ONLARI UNUTMAYALIM!

 Tüm canlılara, yaşadığımız dünyaya, doğaya verdiğimiz değeri göstermenin en güzel yoludur sevgi. Hem de her şeyin ilacıdır. Maalesef sevgiden mahrum birçok insanla birlikte yaşamaktayız. Sevgisizliğin önüne de ancak sevgiyle geçilebilir.

Yaşamımızda gerekli olan her şey için doğaya muhtacız. Ancak doğal kaynaklara yönelik talebimiz sürekli arttığı için bu çeşitlilik tehdit altında. İnsanlar çoğalıyor ama bizim dışımızdaki canlı türleri için durum, bunun tam tersi. Hızla artan nüfus, yapılaşma, doğal alanların tahribatı, yasa dışı avcılık ve ticaret, yaban hayatın dengesini bozuyor ve yaban hayatın canlıları bir yok oluşa doğru sürükleniyor. Özetle, biz çoğalırken dünyamızı paylaştığımız diğer canlıları tüketiyoruz.

Bugün 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

Peki, sadece bugün mü koruyacağız hayvanları? Sosyal medya paylaşımlarıyla tepki göstererek mi korumalıyız patili dostlarımızı? Üzerinde kürkle dolaşıp, en kaliteli markaların makyaj malzemelerine paralar harcayıp, sonra da petshoptan aldığı o cins kedinin fotoğrafını paylaşarak bir yere varamayız önce bunun farkında olmak gerek.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü sadece gözümüzün gördüğü hayvanları değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanların da yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamız açısından çok önemli.

Sokakta, parkta, orada-burada kaç tane kediye tekme sallayan, kuşları kovalayan, köpeklere vurmaya çalışan küçük çocuk gördüysem hepsiyle konuştum. ‘’Sana böyle yapsalar canın acımaz m? Acır di mi? Onun da canı acıyor. Bak oynamak istiyor seninle. Hadi birlikte sevelim.’’ Diyerek ailelerinin yapmadığı/yapamadığı bilinci yaratmaya çalıştım. Çocuk model alır, taklit eder. Görmemiş ki daha önce kedi seven birini. Hep kovalarken görmüş. Sonra büyüdüklerinde sevgiden yoksun, canlıların yaşam haklarına saygı duymayan, onlara zarar verme hakkını kendinde gören bireyler haline geliyorlar. Maalesef hayvanlar için yaptırımı olan yasalarımız da mevcut değil.

Bizim dilimizde konuşmayan, bizim bakımımıza ihtiyacı olan dostlarımız için bir gün değil her gün duyarlı olmalıyız. Peki ne yapabiliriz? Öncelikle satın almayıp sahiplenmeliyiz. Her birimiz rahatça evlerimizin önüne birer kap su koyabiliriz onlar için. Hatta bazı marketlerde 1 tlye kedi-köpek maması kampanyaları da mevcut. Birçok barınak kötü durumda. Bu barınaklardaki hayvanlara ulaşabiliriz. Önümüz kış olduğuna göre şimdiden minik dostlarımız üşümesin diye kartonlardan bile kolayca barınaklar yapabiliriz.

Tüm canlıların yaşam haklarına saygı duyulduğu günlere…

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL