ÖFKEMİZ Mİ BİZİ KONTROL EDİYOR?

Öfke, bebeklikte başlayan bir heyecan türüdür. Doyurulmamış isteklere ve karşılanmayan beklentilere verilen duygusal tepki de diyebiliriz. Öfke de mutluluk, üzüntü, heyecan duyguları kadar doğal aslında. Önemli olan öfkenin dışa vurum biçimi, yapıcı mı yoksa yıkıcı mı olduğu ve en önemlisi saldırganlığa dönüşüp dönüşmediği. Peki öfkemizi nasıl kontrol edeceğiz?

Günlük hayatta öfkelenmemize neden olan birçok etken ile karşı karşıyayız. Örneğin stresli olduğumuzda, kendimizi ifade edemediğimizde, hayal kırıklığı yaşadığımızda veya haksızlığa uğradığımızı düşündüğümüzde öfkelenebiliriz. Bazen bir anda öfkelenip düşünmeden eyleme geçerken, bazen gayet planlı şekilde öfkelendiğinizi fark ettiniz mi? Bunun bir nedeni var! Alt ve üst beyniniz devrede. Alt beyin denilen kısım nefes alma, göz kırpma gibi temel vücut fonksiyonlarımızı yerine getirmekle birlikte; saldırganlık, kaçma gibi doğuştan gelen dürtülerden ve öfke, korku gibi güçlü duygulardan sorumludur. Üst beyin ise bireye daha kapsamlı bir bakış açısı sağlar. Düşünme, hayal etme ve plan yapma gibi işlemler burada gerçekleşir.


Alt beyin ve üst beyin öfkesi birbirinden farklıdır. Özellikle çocuklar üst beyin öfkesini kullanır. Bu öfke planlıdır ve karşısında katı bir tutum sergilenmesi gerekir. Alt beyin öfkesinde ise hem çocuk hem de yetişkin birey üst beynini yani mantığını kullanamaz. Bu durumda anlayışlı ve şefkatli yaklaşılması gerekir.


ÖFKE KARŞISINDA NELER YAPILMALI?


Öncelikle öfkeyi tetikleyen durumu belirlemek ve buna yönelik stratejiler geliştirmek gerek. Öfkeleneceğinizi anladığınız anda derin nefes almaya özen göstermekte fayda var. Nefes alış-verişinizde içinizden 10‘a kadar sayabilirsiniz. Bu, rahatlamanızı sağlayacak ve gerilen kaslarınızı gevşetecektir. Fakat doğru nefes aldığınıza dikkat etmeli, diyaframdan nefes almalısınız. Yani nefes alırken göğsünüzün değil karnınızın şiştiğini hissetmelisiniz. Ortamdan bir süreliğine de olsa uzaklaşmak da bir seçenektir. Bir diğer strateji ise ‘’yeniden yapılandırma’’ denilen yöntemdir. Öfke anında düşüncelerimizi kontrol edemeyiz. Mantıklı düşünmeye başladığımızda ise olaylara bakış açımızı değiştirmek yeniden yapılandırmak demektir. Bunu da konuyla ilgili paylaşımlarda bulunarak, iletişime geçerek, olayı tekrar tekrar anlatarak yapmak mümkün. Her anlatışımız olayın farklı yönlerini görmemize yardımcı olur. Eğer karşınızdaki kişi öfkeliyse öncelikle onu anladığınızı söylemeli ve bunu karşınızdakine hissettirmelisiniz. Sakinleştikten sonra iletişime geçerek, üst beyine hitap ederek kişiyi düşünmeye yöneltmelisiniz.


Kendinizi ve karşınızdakini anlamak, empati kurmak, sakinleştikten sonra eyleme geçmek için çabalamak ve düşüncelere odaklanmak öfke anında işe yarayacaktır. Sonraki adım ise problemin kaynağını bulmak ve çözüm yolları geliştirmektir. Beyninizin sizi değil, sizin beyninizi kontrol altına alabileceğinizi unutmayın.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL