NOLDU YA FOTON GİTTİ?

 Partner ile tüm iletişimin bir anda kesildiği, herhangi bir iletişim çabasının da yok sayıldığı ilişki sonlandırma biçimi ‘ghosting’ olarak adlandırılıyor. Ghosting, ilişkilerde beklenmedik bir şekilde ortadan kaybolma durumudur. Bir nevi karşı taraf sizin için bir hayalete dönüşüyor ve hiç var olmamışçasına bir anda hayatınızdan yok olup gidiyor.

Son dönemlerde popüler olan bu sorun günümüz ilişkilerinin çoğunda yaşanıyor. 2018 yılında yapılan bir çalışma insanların neredeyse %25’inin bir partner tarafından ghosting’e maruz bırakıldığını gösteriyor. Uzmanlara göre genellikle 18-29 yaş arasında daha fazla artış olduğu söyleniyor. İşin garip kısmı ise ghosting durumunu yaşayan birçok kişi, ileride yaşadığı çoğu ilişkide bu durumu kendilerinin de yaşattığını itiraf ediyorlar.

Her şey güzel başlamıştır ve harika vakit geçiriyorsunuzdur, sizi kendine öyle bir bağlamıştır ki ilişkinizin harika ilerlediğini düşünürsünüz. Bir an gelir ve mesajlara, aramalara dönmez ve ona ulaşmak istediğiniz bütün yolları kapatır. Birçok insan bu yöntemi kolaylığından dolayı tercih ederken; bir grup insan da karşı tarafa duydukları çekim biter bitmez bu yola başvuruyor. Başka bir sebep ise insanların tartışma yaratabilecek herhangi bir durumdan ve öfke veya duygusal tepkilerden kaçınmayı tercih etmesi. Tabi, sebebi her ne olursa olsun bu davranış ghosting’e maruz kalan kişi için çok acı olabiliyor.

Sorunu kendinizde aramaya başlıyorsunuz!

´Sorun neydi ki, güzel mi değilim, yalan mı söyledim, istemediği bir şeyi mi yaptım?´ düşünceleri içinizi kemirmeye başlıyor. Aslında sizin hiçbir suçunuz yok, bu sorun tamamen kendine güveni olmayan insanlardan kaynaklı oluyor. Yürümediğini ve ilerleyeceğini düşünmediğiniz ilişkilerinizi bitirmenin en iyi yöntemlerinden birisi yüz yüze konuşmaktır. İyi ya da kötü bir açıklama yapmaktır. İlişkiyi bitirmek zordur ama kaçmak kolaydır. Başlarken kendinizi yeniden anlattığınız birlikte çok güzel vakitler geçirdiğiniz, hayatlarınızdan anılar, hikâyeler paylaştığınız insanları öylece terk etmek bunalıma yol açabiliyor. Ayrılmak istiyorsanız bunu en uygun dille birbirinizi kırmadan başarabilirsiniz. İnanın her iki taraf için de en sağlıklısı budur.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL