NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR...

Nerede o eski bayramlar…

Neredeyse her bayram büyüklerimizden duyduğumuz bir cümledir bu “Nerede o eski bayramlar!” Bayramlarda büyüklerimizi ziyaret ettiğimizde öyle bir hava yaratırlar ki, sürekli bu cümleyi işitiriz.

Günümüzde genç yaşlı farketmeksizin her bireyin elinde bir cep telefonu, tablet gibi teknolojik aletler bulunmaktadır. Acaba teknoloji bizi yakınlaştırıyor mu yoksa uzaklaştırıyor mu?

Bayramlar günümüzde artık bir tatil aracı olarak kullanılmaktadır. Eskiden yapılan eş dost ve akraba ziyaretlerinin yerini artık tatiller almıştır. Bunun yanı sıra teknoloji sayesinde her ne kadar mesafeler kalksa da, eski bayramlarda yollanılan tebrik kartlarıyla şu anda WhatsApp ve kısa mesaj üzerinden yollanılan toplu mesajlar kıyaslanamaz bile. Çünkü bu yollanılan tebrik mesajlarının hiçbir manası kalmadı. Eskiden özenle ve büyük titizlikle tanıdıklarımıza yazıp gönderdiğimiz tebrik kartları, açılan telefonlar ve toplu mesajların tadını veya özelliğini hissettirmemektedir. Günümüzde internete erişim inanılmaz derecede kolaylaştı ve bu sayede oluşturduğumuz sanal bir gruba standart ve geleneksel bir tebrik cümlesiyle anında ulaşıyoruz ve herkesin bayramını kutlayarak bu sorumluluğumuzu yerine getirdiğimizi düşünüyor ve ne yazık ki yanılıyoruz…

Eskiden böyle miydi? Bayramlarda büyüklerimiz ziyaret edilir, elleri öpülür ve bayramları kutlanırdı…

Bu cümleyi de çokça duyduğunuza eminim ve önümüzdeki bayramda duymaya devam edeceksiniz. Teknoloji her ne kadar insanları yakınlaştırsa da eskiden bu kadar ulaşım imkanı olmasa da ulaşım için bir çaba verilirdi. Şimdi ise yerini internetten yolladığımız videolar, selfieler ve bayram mesajları aldı. Büyüklerimizi ziyaret etmek için ulaşım imkanlarından dahi yararlanmaz olduk.

Geçtiğimiz sene Türkiye bayram döneminde mobil internette rekor kırdı!

Arife ve bayram günlerinde toplamda 13 milyon GB data kullanarak bir rekora imza atan Turkcell müşterileri, bayram süresince 1,3 milyar dakika konuşurken, 754 milyon SMS gönderdi. Ses, SMS ve data trafiğinde İstanbul birinci sırada yer aldı.

Diğer bir yanda bayramlarda büyüklerimizi ziyaret ettikten sonra aldığımız o harçlıkları unutmamak gerek…

Geçtiğimiz hafta BKM Express’in duyurduğu yeni özellik buna da engel olacak.

Bayram harçlıkları dijitalleşiyor!

BKM Express’in bünyesinde bulundurduğu dijital cüzdan uygulaması ile bayram harçlığı geleneği “dijital” bir boyut kazanıyor. BKM Express kullanıcıları bu özellik ile bayramda ziyaret ed(e)medikleri aile büyüklerinden bu uygulamanın “Para İste” özelliğini kullanarak harçlık isteyebilecek. BKM Express kullanıcılarının bu özellikten yararlanmak için diledikleri bayram harçlığı tutarını belirleyerek SMS, WhatsApp ya da e-posta aracılığıyla akrabalarına iletmeleri yeterli olacak.

Şirket, "Para İste" özelliğini kullananlara yönelik bayrama özel "Harçlık Avı" kampanyasını başlattı. 2 Eylül´e kadar sürecek kampanya kapsamında BKM Express´e yeni üye olan ve "Para İste" özelliğini kullanarak akrabalarından harçlık isteyen her 10’uncu kullanıcıya, BKM Express ile yapacakları ilk alışverişlerinde 50 TL indirim verilecek.

Her şeyin sonunda teknoloji insanlara bahşedilen bir nimettir ve onu zulmete çevirmek yine insanın elindedir. Teknolojiyi birbirimizden kopmak için değil, daha güçlü bağlar kurmak için kullanmalıyız.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL