NE EKERSEN ONU BİÇERSİN!

Namaste sevgili okurlarım!

Başlıktan ve girişimden de anlayacağınız üzere bu yazımda güzel ve hayatımızda önemi büyük olan bir kavramı inceleyeceğiz: Karma.

Nedir bu karma? Hayatımızda nasıl bir etkisi var? Kötü bir karmaya sahip olduğumu düşünüyorum nasıl düzeltebilirim? Sorularını duyar gibiyim…

Karma, Sansktirçe dilinde ‘hareket’ anlamına geliyor. Aslında daha açık olmak gerekirse etkiye tepki gibi bir anlamı var. Bir yandan da karmayı “Saçtığın enerji frekansı neyse benzerini çekersin” diye tanımlayabiliriz.

Karmaya göre yaptığınız her eylemin, düşüncenin bir geri dönüşü var. Bumerang gibi; gidiyor, dolaşıyor ve size geri dönüyor. Yani kötülük, beddualar, lanetler, belalar, kem bakışlar, dedikodu, art niyet, yargılama, nefret, kıskançlık gibi. Elbette sevgi, hayır duası, şifa, iyi dilekler, teşekkürler, fedakârlıklar, saygı, da öyle. Kelimenin tam anlamıyla ne verirseniz, onu alırsınız. Bu noktada kendinize sormanız gereken en önemli soru: Ben ne almak istiyorum?

Eğer hayatınızda tıkandığınız bir noktada sürekli aynı şeyler başıma geliyor diye düşünüyorsanız, düşüncenizi ve davranışlarınızı değiştirmediğiniz sürece kendinizi tekrar eden olaylar içinde bulursunuz. Devamlı karşınıza aynı tip adamlar ve kadınlar mı çıkıyor? Peki, görmediğiniz ne var? Neyi değiştirirseniz senaryo farklı olur? İnsanlar, koşullar, ortamlar, mekânlar, şehirler veya sahip olduklarımız değil; siz değişmelisiniz.

Karmayı oluşturan bir başka şey de söylemlerimiz. Her şey çok kötü ya da kötüye gidiyor diye söylenip durursanız; kötüye gitmeye devam edecektir. Her şey mükemmel veya dört dörtlük olmasa da olaylara iyi tarafından bakmak, şartlar ne olursa olsun pozitif düşünmeyi elden bırakmamak çok önemli. Aslında bu durum tam olarak büyüklerimizin ‘kötüyü çağırma’ ‘iyi düşün iyi olsun’ laflarını da anımsatıyor. Unutmayın evrene gönderdiğiniz enerji neyse size dönüşü de o şekilde olacaktır.

Peki, nasıl iyi bir karmaya sahip olabilirsiniz?

Karmayı çözen en önemli şey farkında olmak ve pişmanlık. Yapılan yanlış fark edildiğinde hemen telafi edilmeli. Niyet çok önemli. Bile isteye bir kötülük yapıyor veya fark ettiğiniz halde geri adım atmıyorsanız sonucuna da katlanırsınız. Eylem, söylem ve düşünceleriniz konusunda yaptığınız seçimlerde her an daimi bir farkındalık içinde olmanız gerekiyor. Bir kere niyet edip başladığınızda ve birkaç hafta boyunca her sabah bu niyetinizi tekrar ederek; gün içinde düşünce, söylem ve davranışlarınızla ilgili seçimlerinize dikkat ettiğinizde daha birinci ay dolmadan fark edeceksiniz ki bu, sizin kişilik özelliklerinizden biri olmuş.

Hayatınızda ters giden bir şey varsa, sizde ters giden bir şey var demektir. Değişime kendinizden başlamalısınız.

Ünlü düşünür Demet Akalın’ın da dediği gibi: acı döner gelir karması var. ?

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL