N´APIYORSUNUZ TRT BEY?

TRT Genel Müdürü’nün Eurovision şarkı yarışması hakkındaki yorumundan sonra, kurum tekrar tartışmalı bir konunun içine sürüklendi. “Sakallı Leydi” için kimliği belli olmayan birinin ekranda yayınlanmayacağı hakkında ahlak dersi veren TRT, 4 Ağustos’ta ekranlar getirdiği çizgi film ile kendilerinin bazı değerlerden yoksun olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Maysa ve Bulut isimli çizgi filmde yer alan hayvan istismarı görüntüleri, büyük bir tartışma konusu oldu. Çizgi filmin bir kısmında eşeğe cinsel istismar uygulanan görüntüler, sosyal medyada büyük tepkiler aldı. Çocukların anında belli kodları hafızalarına kazıyabileceğinin bilincinde olmayan ya da böyle bir toplum yetiştirmek isteyen TRT yetkililerinden tatmin edici bir açıklama gelmedi. En azından mahcubiyet beklenen kurum tarafından ortaya konan söylem ise çocuklarını korumak ve hayvan istismarının önüne geçmek isteyen kitlelere saldırı yönünde gerçekleşti.

TRT’nin sosyal medya hesaplarından da yapılan açıklama tam olarak şu şekilde: “Kendi sapık yaklaşımlarını, TRT Çocuk ve yörüklerinin hayatının anlatıldığı Maysal ve Bulut çizgi filmini de alet eden bu aşağılık iftirayı, bütün varlığımızla ve inancımızla reddediyoruz.” Metnin devamı, kurumun hesaplarında mevcut.

Bu noktada sorulması gereken en önemli soru Eurovision için bile ayrıştırmacı, aşağılayıcı açıklamalarda bulunan TRT’nin çocuklar konusunda ne kadar hassas olabileceği. Yıllar boyunca yabancı çizgi filmlerde çocukların bilinçaltını kötü etkileyen sahnelerin tartışması yapılırken, uzmanların ya da yayıncıların bu noktalara dikkat etmemesi büyük bir hata değil mi?

Savunma olarak gösterilen görüntülerde çocuğun eşeğin yanında durduğu söyleniyor fakat izlendiğinde durum böyle değil. Belki bir yetişkinin art niyetli olarak bakmadığında fark etmeyeceği bir detay, çocukların tam da hassas olduğu dönemlerde akıllarında yer ediniyor ve bu hareket otomatik hale geliyor.

Tecavüzcülerin aklandığı, tecavüze uğrayanların hakarete uğradığı, doğruluk payının olmadığı haberlere sahip devletin kanalının açıklamasındaki saldırgan tutumun ardından masumiyete güvenmek ne kadar mümkün? İzledikleri ile büyüyen bir nesil için yapılması gereken en büyük yanlışı uygulayan TRT’nin de Yeni Türkiye’nin bir ürünü olduğu açık.

TRT ile gurur duyuyoruz! İnsan sever yaklaşımı, çocukları iyi yönlendiren yayınları, aşağılamadan uzak kimliksiz ve tarafsız yaklaşımı için. Teşekkürler TRT, teşekkürler Türkiye!

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL