MUTLU OLMALI MIYIZ?

 Mutluluk nedir? Nasıl mutlu oluruz? Peki, mutlu olmak zorunda mıyız? Mutluluk bizim için bir amaç mı?

Bu soruların yanıtlarına gelmeden önce Stanislaw Jerzy Lec ‘’ Ne yazık ki mutluluk, ona giden yolda bulunmuyor.’’ Diyerek özetlemiş konuyu.

Mutluluk: Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu olarak tanımlanıyor TDK’ca.

Herkesin mutlu olma biçimi, sebebi kendine tabii. Kimi hediye alınca mutlu olur, kimi mutlu ettikçe mutlu olur, kimi nefes alabildiği için mutlu olur.

Aslında mutluluk için önce mutsuzluğun olması, hissedilmesi gerek. Zaten biz mutluluğu tanımlarken onun karşıt tanımlamalarında bulunmaz mıyız? TDK tanımına tekrar bakarsak “eksiksiz, bahtiyarlık, kıvanç durumu…” gibi kavramlarla anlatılmaya çalışılmıştır. Bu tanımların karşıtlarını ise; eksik olma, memnun olmama, huzursuzluk gibi düşünebiliriz. Yani, biz mutsuzluğu deneyimlemeden mutluluğun önemini ve onun neden gerekli olduğunu anlayamayız. Günümüzde ise mutlu olmak kesinlikle sahip olunması gereken biçilmez kaftan durumunda. Popülariteye bakacak olursak yaşamın daha çok haz, zevk, kısa zamanda çok iş yapmak gibi sonunda mutsuzluğa sebep olacak eylemleri var. Artık öğrenciler az çalışıp güzel bölümler okumak, çalışanlar az yorulup çok para kazanmak, büyük şirketler az gider yapıp gelirlerini katlamak istiyorlar. Bunların kaynağından biri ise, popülaritenin insana dayatması, mutluluğu, hazzı, zevki çabuk ulaşılabilecek kadar değersiz önemsiz hale getirmesi. Oysa ne güzeldir ilk alın terinin bedeli, ekilen bitkinin hasadı, çekilen cefanın sefasını sürmek…

Yani mutluluk öyle popülaritenin cilaladığı, ticari kaygıyla yazılmış sayfalar dolusu şifre değil veya hemen ulaşılacak kadar basit değil.

Şimdi size mutluluğun formülünü vereceğim, not edin:

·         Emek verin.

·         Sabırla bekleyin.

·         Güzel bakın.

·         İyi düşünün.

Yazımı sonlandırırken bir Alman atasözünü sizlerle paylaşmak isterim:

‘’Herkes kendi mutluluğunun demircisidir.’’

Kendi mutluluğunuzu yaratacağınız günlere…

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL