MÜJDE! BEN EŞÇİNSELİM...

Keşke her şey başlık kadar kolay olsa!

Hele de bizim gibi 3. Dünya yâhut Ortadoğu ülkelerinde… Cinsellik ve cinsiyet tanımı; ergenliğe giren bir insanın kendi cinsel kimliğini anlaması ve de anlamlandırıp kabul etmesi, en zoru da kabulleniş sonrasını travmasız atlatması zordur.

Cinsiyet kimliği veyâhut da cinsel yönelim – ki cinsiyet , bir tercih değildir, içine doğduğunuz bedenin gerçeğidir- Lgbti+ için, erken fark edilen ve iki cins kimlikli toplumlarda, sonrasında yaşayacağınız homofobinin, fobilerin ve toplumsal baskınların yükünü erkenden sezinlemek, hatta ve hatta erken büyümek demektir! Özellikle taşrada ve eğitim seviyesi düşükçe , içe kapalı küçük Anadolu kasabalarında, çok daha büyük travma ve de sorunlara yol açacak bir durumdur.

Oralarda yaşayan eşcinseller, genellikle ailelerine açıklamadıkları için metropollere “kapağı atarken”, atamayanlar gizli bir hayat, ‘’heteroseksüel ‘’ bir yaşantı sürdürmek, en uçta da intihar, belki de bir şekilde de öğrenilmişse ölüme kadar varıyor.

Benim bedenim, benden başka herkesin tahakküm alanı!

Benim bedenim, uzuvlarıyla (olan/olmayan) herkesin namusu!

Ben, 11-12 yaşlarında artık içine doğduğum beden ile hissettiğim beden arasında bir yanlışlık olduğunun bilincindeydim. Kız çocuğu olduğumu düşünür ve de kadınları incelerdim… İlk kez kaşlarımı kalın bulup cımbızla alındığını keşfetmeden önce; jiletle inceltmişliğim –sol kaşımda hala izini taşırım- kaşlarımı aldığım için de komşumuzun büyük oğlundan tokat yemişliğim vardır! Kaş bile benim değilmiş… Tam açılma yaşamama gerek kalmadan ailem her şeyin farkındaydı. Kısa süren pedagog ve psikolog seansları sonrasında; bir kızları daha olduğunu öğrendiler ;)

Açılma garip bir süreçtir, bâzen yıllarca üzerinde çalışırsınız söylenemez, bâzense kimlik çatışması baskın gelir; hiç olmadık ânda, hiç olmayacak sözcüklerle dökülüverir!

Açılım hikayelerini okurum zaman zaman. Misal bir kadın eşcinsel şöyle yaşamış:

- Derin bir nefes aldım ! Anne, baba, ben eşcinselim!
- İyi , git bulaşıkları yıka!

Bir başkası ise en yakın arkadaşına gay olduğunu açıklamış ve arkasından arkadaşının gönderdiği gay pornoyu izlerken basılarak, annesinin öğrenmesine sebep olmuş.

Cinsellik, aşk, sevgi zor zanaat, hele ki eşcinselsen daha da zor!

Lgbti+ olmak ( lezbiyen,gay,biseksüel,transeksüel,interseks … ), dünyanın çoğu yerinde “Aaa, öyle mi, aman ne güzel” demek değil!

Zor olan hayatı her türlü farklılıklarıyla var olan insanlara bir de biz zorlaştırdıkça yaşam daha da çekilmez!

Sevgiyle sarılın, sevgiyle sarın!

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL