MİNİMUM BEKLENTİ YÜZDE YÜZ MUTLULUK

 Hayal kırıklıklarınız, kalp kırıklıklarınız, ilişkileriniz, aileniz, arkadaşlarınız; geçmişte yaşadığınız olumlu-olumsuz her şey sizin şuandaki benliğinizi oluşturuyor. Ya da siz öyle sanıyorsunuz… Gerçek ‘siz kimsiniz?’ Sıfatlardan arınmış bir şekilde kendinizi nasıl tanımlarsınız? Bu yazımda bu soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız birlikte.

Sorgulamaya başlamak işin en önemli kısmı aslında. Tam olarak o zaman kendinize dönüp, kendinizi bulmaya başlıyorsunuz diyebilirim. Gözlerinizi kapatıp çevrenizdeki her şeyden ve herkesten bağımsız olarak kendinizi düşündüğünüzde ne görüyorsunuz? Ya da nasıl birini görüyorsunuz? Şuan olduğunuz kişiden farklı mı?

Geçmişte yaşadığınız bir olay ve buna bağlı gelişen koşullanmalar tepki ve davranışlarınızı belirliyor. Verdiğiniz tepkiye takılı kaldığınız için çoğu zaman tetiklenmelerin farkına varamıyorsunuz bile. Zaman içerisinde bir takım değişiklikler göstermeniz ise çok normal. Günden güne bile fikirlerimiz, duygu durumumuz değişebiliyor. Hayatınızdaki herkesin bir şekilde sizden bir beklentisi var, sizin de onlardan olduğu gibi… Her zaman iyi, kötü, sinirli, sakin, mutlu veya mutsuz olmak zorunda değilsiniz. Bunların hepsi sadece sizden beklenenler.

Peki ya, dönüp geçmişten bugüne baktığınızda en üzüldüğünüz anların mimarının yine siz olduğunuzun farkında mısınız? Hayatınıza bir şekilde dokunmuş insanlardan bir şeyler beklediniz ve puff! tüm hayalleriniz uçtu gitti. Tam olarak bahsettiğim şey bu. O yüzden minimum beklenti = maksimum mutluluk diyorum.

Kendi mutluluğunuzu da mutsuzluğunuzu da kendiniz yaratmalısınız. Bunun için de ne isteyip, ne istemediğinizi çok iyi bilmek ve kendinizi ‘gerçek’ kendinizi tanıyabilmeniz gerekiyor. Bu süreçte size yardımcı olacak (benim de sık sık başvurduğum) iki yöntemden de bahsetmeden geçemeyeceğim. Yoga ve meditasyon. Yoga, hem fiziksel, hem de zihinsel olarak çokça rahatlamanızı ve arınmanızı sağlıyor. Ayrıca bedeninizle zihninizin nasıl bir bütün olduğunu anlamanızda da oldukça faydalı bir egzersiz. Meditasyon ise en güzel farkındalık kazanma ve kendinize dönme biçimi bence. Eğer ilginiz varsa denemenizi tavsiye ederim. İlginizi bunlar çekmiyorsa mutlaka kendinize uygun bir şey bulmanızı öneririm. Hatta en basitinden günde 1 saatinizi telefondan, televizyondan vb. her şeyden uzak kalarak kendinize ama sadece kendinize ayırın. İster dinlenin, kitap okuyun; ister hiçbir şey yapmadan durun ve kendinizi dinleyin. Bırakın düşünceler aksın gitsin…

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL