KURBANLIKLAR HAZIR! PARAN HAZIR MI?

 Kurban Bayramı yaklaştıkça kurbanlık hayvan fiyatlarının nasıl olacağı herkesin merak ettiği konuların başında geliyor. Hayvan pazarlarının kurulmaya başlaması ile küçükbaş veya büyükbaş yetiştiricisi ile bu yılda ateşli bir pazarlığa girilecek gibi.

Geçen yılki Kurban Bayramı´nda oluşan tabloya baktığımızda Türkiye genelinde toplam 817 bin 805 büyükbaş ve 2 milyon 720 bin 271 küçükbaş hayvanın kesildiğini görüyoruz. Bu yıl ise Kurban Bayramı için satışa hazırlanan kurbanlık sayısı 1,2 milyon büyükbaş ve 3,8 milyon küçükbaş hayvandan oluşuyor. Mevcut rakamlarının Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu miktara yeteceğini aktaran Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Et ve Süt Kurumu (ESK) ayrıca kurban dönemi için bu yıl da vakıf ve dernek gibi sivil toplum kuruluşlarının kurbanlık ihtiyacını karşılamak amacıyla hayvan tedariki çalışmalarını yürütmektedir.” değerlendirmelerinde bulundu.
Kurban Bayramı’nda yapılan bazı hatalara değinen Bakan Pakdemirli, dişi hayvan kesiminin bir sonraki yıllar için sorun teşkil ettiğini ve bununla mücadele edileceğini aktardı. Alınan bazı önlemlere göre gebe veya damızlık değeri olan dişi hayvanların kurbanlık hayvan satış noktalarına ve kurbanlık kesim noktalarına girişinin engellenmesi olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, “Sürdürülebilir bir hayvancılık için damızlık dişi hayvan varlığının artırılması büyük önem arz etmektedir.” dedi.

Vatandaşlarının Dikkatine!

Kurbanlık hayvan bilgilerini küpe numaraları yardımı ile mobil uygulamadan ulaşabileceklerini aktaran Bakan Pakdemirli, “Küpe numaralarının mobil uygulamaya girilmesi ile hayvanın yaşını, ırkını, cinsiyetini ve aşı bilgilerini sorgulanabilecek” dedi. Bu sayede daha sağlıklı bilgilerin edinilmesi amaçlanıyor.

Ekonomi ne diyor?

Kurban Bayramı’nın hayvan yetiştiricileri için önemli olduğu ülkemizde bu sene hareketli bir dönem beklendiğini söylemek pek mümkün gözükmüyor. Özellikle enflasyonun yüksek oluşu ve kırmızı et fiyatlarının artışı kurbanlık hayvan fiyatlarını da etkileyeceğini unutmazsak. Diğer yandan hayvanların beslenmesi için temin edilen küspe ve saman gibi ürünlerin ithal edildiğini de unutmamak gerekiyor. Bu da kurbanlık hayvan pazarlarında karşılaşmamız olası yüksek fiyatları gözler önüne seriyor.

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL