KÜÇÜK BİR MOLA

 Gerek iş hayatında, gerek günlük hayatta daha verimli olabilmek adına mola vermenin önemi büyük. Fakat mola, tam anlamıyla yerine getirildiğinde etkili oluyor. Yani; mola verdim deyip maillerinizi kontrol etmenin size bir faydası yok. Bu yüzden gün içerisinde küçük molalar verdiğinizde rahatlamanızı sağlayacak birkaç yöntem var!

Kısa ama etkili mola yöntemlerine geçmeden önce güne motive bir şekilde başlamanız için de mini tavsiyelerim olacak:

• Güne başladığınızda yaptığınız ilk şey telefonunuza sarılmak olmamalı. Ekran ışığı, sosyal medyadan gelecek bir sürü gereksiz bilgi yeni uyanmış ve temiz bilincinizi kirletmekten başka bir işe yaramayacaktır.
• Ofise girmeden sevdiğiniz bir kahveciden kendinize motivasyon içeceği alın.
• Öğle arasından önce listenizde en uzun sürecek olan en fazla iki işi bitirmeye çalışın.
• Öğle yemeğini mutlaka hafif geçirin.

Bir günü bu şekilde tamamladığınızda farkı hissedeceksiniz. Tabii yine de motivasyon düşüklüğü, yoğun günlerde ekstra yorgunluk durumları olacaktır. O zamanlarda ise kendinize sadece 5 dakika vererek iş temponuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Meditasyon

Zihni toplamak ve yeniden odaklanmak tahmin ettiğinizden daha kolay. Sadece 5 dakikalık bir esle tekrar enerjiyi içinizde hissedeceksiniz. Bunun için gözlerinizi kapatın ya da bir noktaya odaklanın. Beş duyu organını hissetmeye çalışın. Anda kalın ve farkına varın. Nefesinizin vücudunuza nasıl dolduğunu hissedin. Kontrolü zihniniz değil siz elinde tutun. Aklınızda yer etmeye çalışan tüm düşünceleri uzaklaştırın ve nefes alış verişinize odaklanın. Kendinizi ne geçmişin keşkeleriyle ne de geleceğin kaygılarıyla tanımlamayın, işte şu an tam olduğunuz yerdesiniz ve tam olduğunuz zamandasınız. Nefesinizi akışa teslim edin ve akışın içinde yaşayın. Beş dakikanın sonunda yenilenip gücü içinizde hissedeceksiniz.

Sıradaki Parça Kendiniz İçin…

Şarkıların ruh halimiz üzerindeki etkisi tahmin edildiğinden daha fazladır. Çoğu zaman vakit geçirmek için dinlediğiniz şarkılar, yorgun ve stresli bir gününüzde en büyük kurtarıcınız olabilir. Kulaklığınızı takıp kendinizi iyi hissettiren ve en sevdiğiniz o şarkıyı açtığınızda emin olun stresten eser kalmayacak. 3 veya 4 dakika gibi kısa bir müddet içerisinde kendinizi öncesinden daha dinç ve dinamik bulacaksınız.

Yaz, Yırt ve At!

Çoğu zaman hissettikleriniz, düşünceleriniz, iş yerinde veya iş dışında bir duruma olan öfkeniz gün içerisinde verimli olmanızı engelleyebilir. Biriyle konuşmak rahatlatıcı bir fikir gibi gelse de sizi duygusal açıdan daha çok yorabilir. Çünkü kendi düşündüklerinizin üstüne bir de başkasının düşüncesi eklenir ve iki kat daha fazla yorulursunuz. Böyle anlarda kendinizi rahatlatmanın en güzel yolu yazmak. Yorgunluğunuzun sebebini, stresinizin kaynaklarını ve sizi kötü hissettiren ne varsa kâğıda dökün. Sonrasında kâğıdı yırtın ve atın. Bu yöntem zihninizi boşaltarak sizi yoran olaylardan kurtarır.

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL