KRİZ TRANSFER DÖNEMİNİ DE VURDU!

Transfer mi istiyorsunuz? Dünyaca ünlü yıldızları ligimizde mi görmek istiyorsunuz? FFP (Financial Fair Play) imzalayan takımlar nasıl transferler yapıyor? Dolar ve Euro bu seviyelere çıkmışken nasıl para harcanır? Bunlar gibi birçok sorular ligimizdeki takımların transferlerini ciddi derecede etkiler.

Her takım taraftarı transfer ister. Parası çok önemli değildir. Yıldız futbolcuları takımlarında görmek ister. Euro ve doların bu seviyelerde olmasına çok bakmazlar. Takımların başkanları da bu oyuncuları getirmek isterler. Ancak işler bir seviyeden sonra böyle yürümüyor. Çünkü günümüz futbolda UEFA (Union of European Football Associations), Avrupa futbolunun patronu konumunda. Özellikle Şampiyonlar Ligi ve Uefa Avrupa Ligi organizasyonlarını düzenleyen UEFA, bu alanlarda oynamak isteyen takımların liglerindeki başarılarına göre, takımları bu organizasyonlara davet eder.

Bu organizasyonlara katılmak için ligdeki başarılara bakıyor dedik. Başarı ise iyi futbol ve yıldız futbolculardan geçer. Bu konuda da şuna bakıyoruz. Takımlar kafalarına göre para harcayabilir m? Hayır! UEFA, takımları bu organizasyonlara davet etmeden önce takımların ekonomik güçlerine de bakar. Ekonomik gücünü yıldız oyuncu alarak yitiren takımlara bir aradan sonra FFP anlaşması imzalar. FFP’in amacı takımları cezalandırmak değil. Ortalama 3 yıl içinde gelirlerin giderlerini geçmesini ve takımların ekonomilerini toparlamasını sağlamaktır.

Beşiktaş ile UEFA arasında 3 yıllık anlaşma yapılmıştı. Anlaşmaya göre Beşiktaş ilk yıl en fazla 20, ikinci yıl ise en fazla 10 milyon Euro hesap açığı verebilecekti. Son yıl ise gelirler ve giderlerini 0’a 0 kapatması gerekiyordu. Öyle de yaptı. Son iki yıldır ise Türkiye’de kâr yaptığını açıklayan tek takım Beşiktaş oldu. Şu anda Galatasaray ve Fenerbahçe’de bu anlaşmaları imzaladılar.

Dolar ve Euro bu seviyelerdeyken takımların borçlarında oynama oluyor mu? Tabi ki evet. Çünkü takımlar oyuncularla, takımlarla ve ya diğer anlaşmalarla imza atarken dolar ve ya Euro üzerinden hareket ederler. Yıldız oyuncu aldığın zaman fazla para harcamak zorunda kalırsın. Belki takımına güzel katkı verecek ama ekonomik anlamda fazlasını götürecektir.

Ali Koç Fenerbahçe’nin başkanı olduktan 1 ay sonra harcama yapmamasına rağmen euro ve doların artmasından dolayı borç 2 katına çıktı. Bu örnek, Türk takımlarının ne derece durumlarda olduğunu bize göstermekte.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL