"KOVULDUK EY HALKIM, UNUTMA BİZİ!"

Yeni Türkiye’nin getirdiği en büyük değişikliklerden bir tanesi de milli bayram kutlamalarının kaldırılması. Sessizce, el altından ve fark ettirmeden yapılan kutlama yasaklamaları, birçok kişinin işine geldi. “Bir kutlama için kapanan yollardan kurtulmak” bahanesiyle desteklenen bu karar, 15 Temmuz sonrası aynı tepkileri almadı. 2016’dan bu yana düzenli ve görkemli bir şekilde kutlanıyor 15 Temmuz sözde darbe girişimi. Peki yarın gerçekleşecek olan 30 Ağustos Zafer Bayramı ve niceleri?

19 Mayıs, 29 Ekim, 30 Ağustos, 10 Kasım… Türkiye’nin gerçekten kurtuluşu olan, milli değerlerle süslü ve gerçeklikten yola çıkan bu önemli günlerin kutlamaları nerede kaldı? Yeni Türkiye öncesinde… Stadyumlarda, okullarda, sokaklarda günün anlam ve önemine göre coşku ya da hüzünle kutlanıyordu. Yeni Türkiye döneminde ise Mustafa Kemal Atatürk ve gerçekten milli bayramlarımızın hiçbiri kutlanmıyor, kutlatılmıyor.

Yarın 30 Ağustos Zafer Bayramı! Nasıl mı geçecek? Sosyal medyadan unutturmamaya çalışan büyük bir kitle sokaklarda yerini alamadan, gerçekten kutlama yapamadan, anıları unutturularak birkaç paylaşım yapacak. Hatta öyle bir hal alacak ki uzun zamandır her milli bayramda yapıldığı gibi hükümet tarafından başka konular gündeme getirilecek ve unutturulmaya çalışılacak. Bugünden hatırlamanın, bazı değerlerin hiç unutulmadığını, unutulmaması gerektiğini en iyi şekilde ortaya koymak için yazılıp çizilse de nereye kadar etkili olur bilinmez.

Kısa bir o kadar da büyük kesime anlamsız gelen birkaç satırda anlamamız gereken en önemli nokta, usta gazeteci Uğur Mumcu’nun da dediği gibi “Kovulduk ey halkım unutma bizi”. Unutulan değerler üzerinden yeniden yapılandırılmaya çalışılan bağnaz, yobaz bir kitle ile yeni yaratılan bayramları coşkuyla kutlamak yerine bizi biz yapan değerleri hatırlayabildiğimiz bir 30 Ağustos Zafer Bayramı dileğiyle…

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL