KİŞİLİĞİNİZİ TANIYIN

Florence Littauer’in Kişiliğinizi Tanıyın kitabını okumadan önce karşımdaki kişilerin davranışlarında anlam veremediğim bir durumla karşılaştığım zaman büyük bir hayal kırıklığı yaşardım. Kitabı bir çırpıda okuyup bitirdikten sonra aslında çevremde benden çok farklı kişilik gruplarının var olduğunu fark ettim. Kitapta insan kişiliklerinin 4 temel gruba ayrıldığı ve tüm aldığımız kararlar, yaptığımız davranışlar, tepkilerimiz ve hayat rengimizin buna göre belirlendiği söyleniyor. Hangi kişilik grubunda olduğumuz da kitabın başında toplam 20 sorudan oluşan bir testle belirleyerek kitabı okumaya başlıyoruz.

4 kişilik grubu şu şekilde isimlendirilmiş; Popüler Optimistler, Güçlü Klorikler, Melankolikler ve Barışçıl Soğukkanlılar. Yapılan testin arından verdiğiniz cevaplar hangi kişilik grubuna daha yakınsa kendinizi o isimle isimlendirmeye başlıyorsunuz. Daha sonra hem kendi kişiliğinizin art ve eksi yönlerini ve bunların sebeplerini, hem de diğer kişilik gruplarının davranışlarını nelere göre belirlediğini artı ve eksi yönlerini okumaya başlıyorsunuz. Aslında kitabın ana mesajı birbirimizden farklı olduğumuz ve bununla beraber birbirimizi çok güzel tamamlayabildiğimiz. Çünkü tüm kişilik grupları birbirinden şahane ve renkli kişilikler. Yazarımız insanların neden birbirinden farklı tercihlere sahip olduğu ve neden farklı davrandığını belli bir kişilik teoremine oturtmaya çalışmış. Bu tarz gruplandırmalara doğru bulmayan ya da inanmayanlar için belki biraz abartı gelebilir ama benim gibi bir Melankolikseniz ve insan davranışlarını merak ediyorsanız bir çırpıda okunacak muhteşem tespitlerle dolu bir kitap.

Kendinizle ilgili taşları yerine oturduktan sonra geriye kalan 3 kişilik grubunu da tanıyacak ve bundan sonra diğer kişilerin neden sizinle aynı şeyleri yapmadığı ya da neden farklı davranış şekillerinin olduğunu biraz olsun anlamaya başlayacaksınız. Çünkü Dünya Popüler Optimistler, Güçlü Klorikler, Melankolikler ve Barışçıl soğukkanlıların bir arada olmasıyla çok güzel.

Bir tanesi bile eksik olsa inanın çok sıkılırdık! Kitabı alıp okumanızı ve test sonucunda kendi kişilik grubunuzu bulmanızı temenni ediyorum, keyifli okumalar.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL