KİLO VERMENİZİ ENGELLEYEN ALIŞKANLIKLAR

 Yaz geliyor! Birçok kişide fazla kilolarından kurtulma isteği gördüğümüz aylardayız. Zaman daraldıkça da bu istek yerini telaşa bırakıyor. Kilo verme isteğinin kadını erkeği olmasa da gözle görülür bir farkla kadınlar kilosunu daha çok önemsiyor.

Tabi ki kilo vermek, kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlayacaksa kilo verin. Kilo vermek veya almak, saçınızın rengi, kesimi kısaca fiziksel görünüşünüz ile ilgili tüm kararlar kimsenin dayatması değil; tamamen sizin kararınız ve isteğiniz doğrultusunda olmalı.

Gelelim asıl konumuza. Gün içerisinde beslenmenize dikkat etmek, egzersiz yapmak bazen zor olabiliyor. Aslında basit ama bir o kadar önemli olan alışkanlıklar kilo vermenizi engelleyebiliyor. Özellikle de sabah alışkanlıkları. Sabahlarınız gününüzün geri kalanını nasıl geçireceğinizi belirler. Beslenme alışkanlıklarınızı da aynı şekilde. Peki, nedir bu alışkanlıklar?

1. Zengin bir kahvaltı yapmamak.

Kahvaltı, günün en önemli öğünü. Yapılan birçok araştırma zengin bir kahvaltı ve hafif bir akşam yemeğinin olduğu beslenme şeklinin son derece etkili olduğunu gösteriyor. Sık ve hafif atıştırmalıkları esas alan diğer popüler diyetlerden daha fazla kilo vermenizi sağlıyor. Bu yüzden metabolizmanızın daha hızlı çalıştığı sabah saatlerinde kalori tüketmek size de daha mantıklı gelmiyor mu? Günün kalanında ise; öğle yemeği orta, akşam yemeği hafif ağırlıkta olmalı.

2. Güneşte yürüyüş yapmamak.

Güneş ışığı yağ yakıcı bir etkiye sahiptir. Kötü olarak nitelendirebileceğimiz beyaz yağ dokusunu yakmak için vücudunuzun güneşe ihtiyacı var diyebiliriz. Beyaz yağ dokusu obeziteye, diyabete veya kalp hastalıklarına sebep olabilir. Kanada Edmonton’daki Alberta Üniversitesi araştırmacıları vücudumuz güneş ışığına maruz kaldığında beyaz yağların daha fazla azaldıklarını kanıtlayan bir deney gerçekleştirdiler. Bu deney bize neden kışın daha çok kilo aldığımızı da açıklıyor. Ancak güneşte uzun süre kalmanın da zararları olabileceğini unutmayın ve güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin!

3. Sabahları 1 bardak su içmemek.

Güne su içerek başlamanın faydaları saymakla bitmez. Tüm gece susuz kalan vücudunuz için su gereklidir. Siz susamış hissetmeseniz bile su içmelisiniz. Sabahları bir kaç bardak su içerseniz, vücudunuzun ihtiyacı olan sıvıları sağlamış olursunuz. Bunun sayesinde sindirim sisteminiz daha iyi çalışır. Ayrıca su, yağlanma riskini azaltarak metabolizmayı da hızlandırır, vücudun toksinlerden arınmasına da yardımcı olur.

4. Egzersiz yapmamak.

Kalori yakmak ve metabolizmanızı hızlandırmak için egzersiz şart. Bunun yanı sıra sabah egzersizleri iştahınızı azaltabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda kahvaltıdan önce egzersiz yapanların, gün içerisinde daha az yemek yediklerini göstermiştir. Açken yapılan egzersizlerin gün içinde yapılanlara göre %20 daha verimli olduğu da kanıtlanmış. Tercih sizin.

5. Lezzetli yemekleri öğle veya akşam öğünlerine saklamak.

Eğer tatlı veya unlu mamüller tüketmeyi seviyorsanız (hangimiz sevmedik çılgınlar gibi?) bunu günün ilk yarısında yapmalısınız. Çünkü sabah yenen bir tatlı akşam yenen aynı tatlıya nazaran belinizin kalınlaşmasına daha az etki eder. Ayrıca sabahları yenen bir dilim kek kilo vermenize yardımcı bile olabilir. Sabah karbonhidrat ağırlıklı kahvaltı yapanların grelin yani açlık hormonları düştüğü için gün içerisinde fazla acıkmadıkları gözlemlenmiştir.

6. Sabah haberleri okumak.

Sabah haberlerine göz attığınızda hissedilen sinir ve korku hali kilo almanıza neden olabilir. Bunun nedeni stresin kök hücrelerini uzun vadede yağ hücrelerine dönüştürmesidir. Bu yüzden haberleri sabah saatlerinde değil, günün ilerleyen saatlerinde okumanızı tavsiye ederim.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL