KENDİNİZ İÇİN YAPABİLECEĞİNİZ EN İYİ ŞEY!

 Günlük hayatın koşturmacası, işi, stresi derken kendimize ne kadar vakit ayırabiliyoruz? Aslında zor değil. Basit aktivitelerle günde 1 saatinizi bile kendinize ayırabilseniz, günün ne kadar verimli geçtiğini siz de görebileceksiniz. Sizlere günümüzün ‘’trend’’ aktivitelerinden bahsetmek istedim. Pilates ve Yoga Antrenörü Demet Babataşı ile yaptığımız keyifli röportaja buyurun bir göz atın derim…

Pilates Nedir ve Neden Pilates Yapmalıyız?

Pilates, kasların güçlenmesi için ve bedene esneklik kazandırabilmek için yapılan bir egzersiz. Aynı zamanda zihni de sakinleştiriyor, egzersiz sırasında bol bol nefes alıp veriyoruz. Bedenin sadece güçlü olması yeterli değil, zinde kalabilmek için bedenin aynı zamanda esnek de olması gerekiyor bu yüzden kasların esnemesi ve rahatlaması gerek. Sadece güçlü olmak sakatlıklara neden olabiliyor bedenin sağlıklı kalabilmesi için esneklik kazanmak da önemli.

Pilateste Hangi Çalışmalara Yer Veriliyor?

Kişilerin isteklerine ve ne beklediklerine bağlı olarak değişiyor. Bazen sıkılaşmak için, bazen bel-boyun ağrıları için, bazen de hekimlerin yönlendirdiği kişiler geliyor. Üyelerimizi genelde buna göre sınıflandırıyoruz. Bel fıtığı, boyun fıtığı üzerine, kaybedilen fonksiyonların geri kazanılmasına yönelik, Kas yırtıkları için çalışıyoruz, skolyoz (omurga eğriliği) üzerine de çalışmalarımız oluyor. Kaslar güçlendikçe yapıştığı kemikleri ve omurları hizalıyorlar bu sayede; eğer bedende postür (duruş) bozukluğu varsa hizalayıp eski sağlığına kavuşturuyoruz. Pilateste kan dolaşımını arttırarak dolaşım ve sindirim sistemine de etki sağlıyoruz.

Pilates İçin Trend Aktivitelerden Biri Diyebiliriz. Peki, Daha Çok Hangi Sebeple Size Geliyorlar? Sağlık İçin Mi, Sıkılaşmak İçin Mi?

Evet, son yıllarda trend oldu. Sanırım fotoğraf çektirmek için de gelen çok oluyor. ‘’Ben artık pilatese gidiyorum.’’ Diyebilmek için. Bunun yanı sıra insanlar birbirlerinden görerek ve kazandıkları gücü, esnekliği duyduklarında merak ettikleri için de geliyorlar. İlk dersten itibaren etkisini gösteren bir egzersiz olduğu için her seferinde ‘’Ben daha rahatladım, daha da esneklik kazandım.’’ diyorlar.

Yani Çok Esnek Olmayan Kişiler de Gelip Burada Vücudunun Daha Esnek Olduğunu Fark Edebiliyorlar Mı?

Tabii ki. Pilatesle ilgili bir kaygı var, bir yanılgı aynı zamanda. ‘’Ben hiç esnek değilim pilates yapamam.’’ diye düşünülüyor. Ben de şunu söylüyorum: ‘’Aksine kendinde gördüğün bir eksik için, esnemek için, güçlenmek için pilates yapmalısın, doğru yerdesin.’’

Daha Çok Kadınlar Pilatese İlgili Gibi Duruyor, Siz Bu Konuda Ne Dersiniz?

Erkekler de son zamanlarda gelmeye başladılar. Bu bizi çok sevindiriyor. Özellikle erkek eğitmenler yetişmeye başladı. Eşlerinin-sevgililerinin desteğiyle gelen de çok üyemiz var. Erkekler sürekli ağırlıkla çalıştıkları için güçlenip zamanla esnekliklerini kaybediyorlar. Burada esnekliklerini kazanmak aynı zamanda güçlerini de gösterebilmek onları tatmin edebiliyor.

İş Hayatında Oturuş-Duruş Bozukluklarına Rastlıyoruz. Peki, Sizin Çalışanlara Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeleriniz Neler olur?

Çalışanlar için şunu söyleyebilirim egzersiz dolaşım sistemi için çok önemli. Sürekli aynı pozisyonda durmak hiçbirimiz için iyi değil. Sindirim sistemi de etkileniyor ve aynı zamanda insanın kendine biraz zaman ayırması gerek diye düşünüyorum. Hayatının bir yerine mutlaka kendine uygun, sevebileceği bir egzersiz koymalı, bu yaşam kalitesini yükselten bir şey. Gün içerisinde nefes alıp vermeyi de unutuyoruz, nefesi tutuyoruz; absorbe ediyoruz bu da zararlı bizim için. Egzersiz sırasında nefes alıp vermeyi hatırlatıyoruz insanlara. Aynı zamanda 50 dakikayı kendilerine ayırmış oluyorlar. Çalışanlar için günlük aktiviteler veriyoruz. Özellikle durumuna bağlı olarak. Örneğin: omurgası bir tarafa doğru eğrildiyse artık o tarafa doğru eğilmemesi, o tarafa doğru yaslanıp televizyon izlememesi, bilgisayarını eğri tarafına almaması, çantasını o tarafıyla taşımaması gibi aktiviteler veriyoruz. Bel fıtığı varsa gün içerisinde dik durmasını, bilgisayar kullanmak omuzların düşmesine sebep olduğu için bilgisayarın ekranını yükseltmesini istiyoruz, sandalyesini biraz düşürebilir belki, belinin arkasına yastık koyarak destekleyebilir. Aynı zamanda günde en az 20-30 dakika üzerinde çanta gibi bir ağırlık olmadan serbest bir yürüyüş öneriyoruz.

Gelelim Yoga Derslerinize. Yoga nedir, İş hayatında Yoganın Nasıl Bir Etkisi Oluyor?

Yoga egzersizleri hem fiziksel bedende, hem ruhsal bedende, enerji bedende, akıl ve zihin bedende yapılıyor. Hepsini birleştirerek bir çalışma yapıyoruz yoga seanslarında. Aynı zamanda güçlü, esnek hem zihni sakin hem de dengeli bir birey olmayı amaçlıyor. Hayatın her alanında öfke kontrolünü, dengeyi, güçlenmeyi sağladığı için faydalı olabileceğini düşünüyoruz. İş hayatında yoganın etkisi ise daha stres odaklı aslında. Nefese odaklanarak stres anlarında sakinleşmeyi, zihni sakinleştirmeyi sağlıyor.

Biraz Sizden Bahsedelim. Sizin Pilates ve Yoga Eğitmenliğine Başlama Süreciniz Nasıl oldu?

Ben de masa başı çalışanıydım x bir sigorta şirketinde sigortacılık yapıyordum. Egzersiz yapmayı çocukluğumdan beri çok seviyorum. Bundan 8 sene önce pilates ile tanıştım ve mat pilatese başladım. Çok sevdiğim bir hocam vardı. Güçlendiğimi ve esnediğimi fark ettiğimde ‘’oo ne güzelmiş’’ dedim. Aradığım egzersiz programını bulduğumu düşündüm. Sonrasında haftanın üç günü akşamları işten çıktığımda koşa koşa pilatese gitmeye başladım. Esneme çalışmalarıyla birlikte yolum yogaya da açıldı. Yogadaki denge, zihin yönetimi beni çok etkiledi. Zamanla vaktimin büyük çoğunluğunu pilates ve yogaya ayırmaya başladığımı fark edince eğitimlerini almaya karar verdim. Yaklaşık 8 yıldır da çeşitli yerlerde eğitimini alıyorum. Hobim olan bir aktiviteyi işim haline getirdim ve sigortacılığı bıraktım.

Son Olarak Vermek İstediğiniz Tavsiyeler Var Mı?

Kişinin kendisi için yapabileceği en iyi şeylerden birinin sevebileceği, ihtiyacı doğrultusunda, hayatının bir noktasına oturtup istikrarla; düzenle yapabileceği bir egzersiz sisteminin muhakkak olması gerektiğini düşünüyorum. Deneyerek sağlıklı olanı bulmak adına çaba göstermelerini tavsiye ediyorum.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL