KENDİNE İYİ DAVRAN

 ‘’Önce kendini sev’’ denir hep. Kulağa klişe bir söz gibi geliyor. Oysa ne kadar önemli bir şey kendini sevmek, sevebilmek, olduğu gibi kabul etmek. Her şey gerçekten de kendini sevdiğin zaman başlıyor. O zaman insan ‘’gerçek ben’’i bulabiliyor. Kendini sevmeden başkalarını sevemeyeceğini de anlıyor.

Çoğu zaman kendi kendimizin en büyük eleştirmeniyiz. Bu durum, başkaları ile olan etkileşim biçiminizi de etkiliyor. İş yerinde nasıl davrandığınız ve sorunlarınıza nasıl yaklaştığınızı da belirliyor. Kısaca kendini sevmek, fiziksel ve psikolojik sağlığımızı destekleyen ve ruhsal gelişimimizi düzenleyen eylemlerden meydana gelen bir kendinden hoşnut olma halidir.

Peki, Kendinize Karşı Daha Nazik ve Sevgi Dolu Olmak İçin Neler Yapmalısınız?

• Kendinizi olduğu gibi kabul etmeli ve kimseyle kendinizi kıyaslamamalısınız. Başkalarının idealleri için yaşamayı bırakın, sahip olduğunuzu sevmeye odaklanın.

• Gülümseyin. Önünüzdeki tümseği bile doldurmayacak sebepler yüzünden aynada kendinize gülümsemeyi ihmal etmeyin.

• Kendinizle vakit geçirin. Yapmaktan keyif aldığınız ama bir türlü vakit bulamadığınız o ‘’şey’’ için vakit yaratın ve bunu sadece kendiniz için yapın.

• Kendinize karşı affedici olun. Hata yapabilirsiniz, kötü şeyler yaşamış olabilirsiniz. Her ne olduysa kendinizi suçlamayı bırakın ve kendinize bir fırsat verin.

• Vücudunuza ve sınırlarına saygı duyun, ona iyi bakın. Vücudunuza kulak vermeyi bırakırsanız ve onu limitlerinin ötesine geçmeye zorlarsanız vücudunuz sizinle konuşmaya çalışacak ve buna bir son vermenizi isteyecektir. Ona kulak verin.

• Kötü bir gün geçiriyorsanız kendinize karşı şefkatli olun. En sevdiğiniz abur cuburları alın veya en sevdiğiniz filmi açın. Kendinizi şımartmayı ihmal etmeyin.

• Kendinize kendiniz olmak için izin verin. Herkes mutlu olur, üzülür veya sinirlenir. Önemli olan bunları kendiniz gibi yaşamak.


Kendinize iyi davrandığınız günlere…

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL