KARŞINIZDA İLK UZAY TURİSTİ : YUSAKU MAEZAWA

 Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX, 2023 yılında Ay’a ilk turisti göndereceğini açıkladığından beri şanslı kişinin kim olacağı büyük bir merakla bekleniyordu. Sır gibi saklanan bu isim tahmin edilenin dışında, bir milyarder! Elon Musk’un omuzlarında takdim ettiği bu sıra dışı adam Yusaku Maezawa! Şirketin Ay etrafındaki turlarına dahil olacak ilk özel müşterisi olan Maezawa aynı zamanda Japonya’nın en büyük çevrimiçi kıyafet satıcısı Zozotown’un kurucusu. Biz de hayallerin sınırlarını zorlayan adam Yusaku Maezawa ve çok konuşulan projesi ‘’Dear Moon’’u sizler için mercek altına aldık.

 

1975 doğumlu Japon milyarder, girişimci ve sanat koleksiyoncusu Yusaku Maezawa hatrı sayılır bir servetin sahibi. 2017 yılında Forbes tarafından net 3,6 milyar dolarlık servetiyle Japonya’nın en zengin 14. kişisi olarak belirlendi. Maezawa Tokyo’nun doğusundaki Chiba bölgesinde doğup büyüdü. 1993’te, lise yıllarında bir Rock grubu kurdu. Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye gitmeyi tercih etmeyen Maezawa Amerika’da seçkin müzik gruplarının CD’lerini ve albümlerini toplamaya başladı. Bu müzik alışkanlığı finansal başarısı için hayati bir öneme sahip olacaktı.

 

 

1995 yılında Japonya’ya geri döndüğünde Maezawa bir müzik ithalat işine adım attı ve evinden postayla albüm satmaya başladı. Üç yıl sonra mütevazi işi, şuan 12 milyar dolar değerindeki Japon e-ticaret harikası Start Today’e dönüştü. Aynı dönemde Yusaku’nun müzik grubu Switch Style, BMG Japonya ile rekor bir sözleşme imzaladı ve ardından üç albüm çıkardı. Üçüncü albümün piyasaya sürülmesinden sonra Yusaku şirketini yönetmeye odaklanmak için grubundan ayrıldı. Bu sayede çevrimiçi kıyafet satıcısı Zozotown’u müziğe ek olarak şirketleri arasına ekledi.

 

 

Maezawa bu süre zarfında güzel sanatlarla da ilgilenmeye başladı. 2006 yılından itibaren beğendiği sanat eserlerini toplayan Maezawa yeni nesile çağdaş sanatı tanıtmak ve genç sanatçılara destek olmak için bu yolu seçtiğini söylüyor. 2012 yılında Tokyo Modern Sanat Vakfı’nı kurdu. Vakıf gelecek vaat eden sanatçılara düzenli olarak ödüller veriyor. Maezawa aynı zamanda doğduğu yere bir sanat müzesi kurmak için de çalışmalar yürütüyor.

 

Gelelim Maezawa’nın uzay yolculuğu macerasına! SpaceX’in uzay yolculuğu için tasarladığı en yeni roketi olan Falcon Rocket (BFR) ile yapılacak bu yolculuğun 2023 yılında gerçekleşmesi planlanıyor. Aynı zamanda bir sanat aşığı olan Yusaku Maezawa sanatın dünyayı özgürleştiğine inanıyor ve bu nedenle uzay macerasını bir sanat projesine dönüştürüyor. Yolculuğa bir grup sanatçıyla beraber çıkacak olan Maezawa, dünyayı temsil edecek sanatçıların bu yolculukla beraber neler üreteceklerini merak ettiğini sık sık dile getiriyor.
 

 

Dear Moon ismini verdiği bu projede 42 yaşındaki milyarder 6-8 kişi arası bir ekip oluşturmaya hazırlanıyor. Bu ekipte yönetmenden ressama, müzisyenden heykeltraşa sanatın farklı dallarından isimler olacağı belirtiliyor. Maezawa’nın kimleri davet edeceği henüz belirsizliğini koruyor. Yusaku Maezawa “Hayran olduğum sanatçılar aya yolculuk yapmış olsaydı nasıl olurdu?” diye düşünerek yola çıktığını belirtiyor. “Ya Picasso bu yolculuğa çıksaydı nasıl bir şey çizerdi? Andy Warhol ya da Michael Jackson ya da John Lennon?” diyor.
 

 

Elon Musk aslında Maezawa’nın ‘’Dear Moon’’ projesiyle kendisine geldiğini ve bu yolculuğu yapmak istediğini belirtiyor. Tüm koltukları satın alan Maezawa’nın bu yolculuk için toplamda ne kadar ödeme yaptığı bilinmiyor fakat Elon Musk yapılan ödemenin BFR’nin geliştirilmesi açısından çok büyük bir önem taşıdığını belirtiyor. BFR’nin yaklaşık 5 milyar dolara mal olacağını düşünecek olursak kafalarda bir fiyat şekillenebilir.
 

Musk ve Maezawa sık sık sosyal medyadan heyecanlarını paylaşıyor. Tüm insanlığın heyecanla beklediği bu tarihi gün bakalım hayal edildiği gibi sonuçlanıp, bilim ve sanat başarısı olarak tarihe geçebilecek mi? Biz de Ay’dan ilham alınarak yazılacak bir şarkıyı dinleyecek ya da filmi izleyecek ilk nesil olarak kendimizi şanslı hissediyoruz!

 


 

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL