KADINLAR SPORDA OLMAZSA OLMAZ

Spor denildiğinde akla gelen öncelikli branş futbol. Futbol söz konusu olunca erkek egemenliği de ön plana çıkıyor. Ancak detaylı olarak incelediğimizde kadınların bazı spor dallarında erkek sporculara nazaran daha iyi olduklarını görüyoruz. Kadın sporcular, başta voleybol ve basketbol olmak üzere birçok alanda başarılara imza atmaya devam ediyor.

Potanın Perilerine baktığımızda üst düzeyde bir milli takımımız var. FIBA’nın (Uluslararası Basketbol Federasyonu) açıkladığı sıralamaya göre kadın basketbolunda dünyada yedinci sıradayız. Bu başarının başlangıcı 2005 yılındaki ev sahibi olduğumuz Kadınlar Eurobasket Turnuvası´yla oluştu. Milli Takım çeyrek finale kadar Avrupa’da bu seviyede mücadele edebileceğini taraftarlarına ve rakiplerine kanıtlamıştı. İlk büyük başarımız ise 2011 yılında ikinciliği temsil eden gümüş madalya ile geldi. Bu başarıyı ilerleyen yıllarda Olimpiyatlar izledi. Son iki Olimpiyat’a da katılan Potanın Perileri’nin uzun vadede bu başarıyı sürdürmesi bekleniyor.

Daha da detaya inersek kadın basketbol ligimizin değeri de arttı ve takımlarımız Avrupa ve dünyada da aynı Milli Takımımız gibi başarılar kazandı. Fenerbahçe, Yakındoğu Üniversitesi, Galatasaray ve Hatay Büyükşehir Belediye gibi birçok takımımız Avrupa’da ve dünyada ses getirdi.

Voleybola geçersek eğer; Milli Takım ve Sultanlar Liginin bariz başarıları göz önünde. Lig açısından dünyanın en iyi liglerinden birisine sahip olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirken milli takımımız içinde aynı cümleyi kurabiliriz.

Filenin Sultanlarının en iyi derecesi ise, 2010 yılında Dünya Şampiyonası’nda almış oldukları altın madalya oldu. Tabi ki bunun dışında Avrupa Şampiyonası’nda 2003 gümüş madalya, World Grand Prix’de (2012) bronz madalya alan Filenin Sultanları’nın dünya çapında güçlü bir milli takım olduğunun göstergesi. Millilerimiz 2012’de ise olimpiyatlarda boy gösterdi.

Türkiye Kadınlar Voleybol Ligi’ne baktığımızda Vakıfbank, Fenerbahçe, Eczacıbaşı, Galatasaray gibi güçlü takımlar bulunmakta. Bu takımlar Dünya ve Avrupa’da ise ciddi ses getirmektedirler. Vakıfbank’ın 4 CEV kupası şampiyonluğu, Fenerbahçe ve Eczacıbaşı’nın ise 1’er şampiyonluğu bulunuyor.

Bu branşlarda, özellikle kadınların oynadığı kısımda gözüken şey başarıdır. Başarı sadece şampiyonluklarla ölçülecek bir şey değil. Ancak kadınlarımızın bizi Avrupa’da ve Dünya’da gururlandıran şampiyonlukları gözden kaçmayacak kadar büyük. Tek yapmamız gereken şey, branş ayırt etmeden kadınların spor alanında desteklenmesidir fakat bu destek sadece maddi olarak algılanmamalıdır. Bunun için de sağduyu ve güven ön plana çıkartılmalı.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL