İŞTE YENİ IPHONE´LAR!

 Eylül ayının gelmesi ve 2018 model yeni iPhone’ların tanıtılmasına sayılı günler kalmasıyla beraber iPhone hayranlarının heyecanla beklediği yeni modeller hakkında Apple’ın yeni modeller için nasıl bir isimlendirme yapacağı hala bir muamma.

Eylül ayında Apple, sonbahar etkinliğinde bir avuç diğer donanım ürünü ile birlikte üç yeni iPhone´u da yayınlayacak. TF International Securities analisti Ming-Chi Kuo ayrıca kendisi tartışmasız en güvenilir Apple analisti, yakın zamanda müşterilerine 6.5 inç OLED iPhone, iPhone X için 5.8 inçlik bir model ve yeni 6.1 inçlik LCD ekrana sahip bir model olacağını söyledi. Kuo ve söylenti değirmeni yaklaşan cihazlar hakkında çok şey ortaya koydu. Ancak yeni iPhone isimleri yavaş yavaş netlik kazanmaya başladı.

Yaklaşan iPhone´lar için çeşitli adlandırma modelleri aylardır etrafta uçuyor ve bunların çoğu tahmin ediliyor. Geçen yıl, Apple iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X piyasaya çıktı. İPhone 8 ve 8 Plus isimleri anlam kazandı ve haklı çıktı. Ancak şirket, radikal olarak yeniden tasarlanan akıllı telefon iPhone X´i (on) fütüristik bir cihaz olduğunu yansıtacak şekilde aramayı seçti. Ve elbette, iPhone´un 10´uncu yıldönümünde piyasaya sürüldü.

Şimdi Apple, 2018 iPhone´larını piyasaya sürmeye hazırlanıyor ve tüketicileri kafa karıştırmadan yeni iPhone isimlerini seçebilmesinin tek yolu, adlandırma şemasını değiştirmektir. İPhone X’dan sonra yeni çıkaracağı telefonu iPhone XI olarak adlandırmayı seçerse, 6,5 inç ve 6,1 inçlik modeller iPhone XI Plus ve iPhone 9 olarak mı adlandırılacak? İPhone 11 ve iPhone 9´u aynı anda başlatmak, adlandırma düzenini bir kez daha zorlaştırabilir.

6.1 inç LCD varyant, diğer ikisinden daha az gelişmiş özelliklere sahip bir “alt uç” model olacaktır. Yani, iPhone 9 adı bunun için mantıklı. Bazı uzmanlar, 5,8 inç iPhone X halefinin iPhone X2 ve 6.5 inç model iPhone X Plus olarak adlandırılabileceğini öne sürüyor.

Guggenheim Securities analisti Robert Cihra, Apple´ın bu sene yeni iPhone isimlerini basitleştireceğini tahmin ediyor. Cihra, teknoloji devi´nin, üstün özelliklerini belirtmek için “X” markasını hem OLED modellerinde tutacağına inanıyor. 6,1 inç LCD varyantı, herhangi bir numaralandırmaya gerek duymadan "iPhone" veya "6.1 inç iPhone" olarak adlandırılabilir. İPhone X´in varisi, Apple´ın geçmişte iPad ile yaptığı gibi, “iPhone X (2018)” veya “Yeni iPhone X” olarak adlandırılabilir. Ve 6.5 inçlik model iPhone X Plus olarak adlandırılabilir.

Fransızca site Les Numeriques, yeni iPhone adlarının ne olacağını içeriden öğrenmiştir. Yayına göre, 6.1-inç LCD modeli iPhone 9, 5.8 inç OLED model iPhone XS ve 6.5 inç OLED varyant iPhone XS Plus olarak adlandırılacak. Bu adlandırma şeması anlamlıdır fakat dikkat edilmesi gereken birkaç şey vardır. İPhone X´i iPhone X´den (on) bir yıl sonra başlatmak garip olacak. Ve ikincisi, bazı insanlar Apple´ın geçen sene iPhone 8´i başlatmak için ‘iPhone 7S’ yi atladığında ‘S’ tanımını öldürdüğünü düşünüyor.

Apple´ın Eylül ayının ilk yarısında resmi olarak üç yeni iPhone´u duyurması bekleniyor. Ürünlerin mükemmel olduğu sürece isimlerin kendilerinin bu kadar önemli olmayacağını belirtmek gerekir.

Yaklaşan üç iPhone´un tümü Face ID ve Animoji özelliklerini destekleyen TrueDepth kamera sistemine sahip olacak. Ming-Chi Kuo, 6.1 inçlik bir LCD modelinin, temel model için 600 ile 700 dolar arasında fiyatlandırılacağını tahmin ediyor ve bu yıl en popüler model olabilir. İPhone X benzeri tasarım ve özellikleri cazip bir fiyatla sunar. Tayvanlı yayın Ekonomik Daily News´e göre, ikinci nesil iPhone X 899 dolara fiyatlandırılabiliyor. Ve 6.5 inçlik versiyonun fiyatı 999 dolar. Ancak, iPhone XS Plus´ın daha yüksek bir fiyata satıldığını görmek bizi şaşırtmayacaktır.

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL