İŞ GÖRÜŞMESİNDE İŞVERENE SORMANIZ GEREKEN 5 SORU

 Ekonominin ve işsizliğin arttığı dönemde, gidilen görüşmelerde işveren ne dayatmaya çalışırsa kabul etmek durumunda kalıyoruz. Geçim kaygısından dolayı kabul edilen bazı maddeler olsa da verimli bir çalışma hayatı ve çalışma döneminde sorun yaşamamak için sizin de mülakata alan işverene sormanız gerekenler var! İş hayatınızı kolaylaştırarak kendinizi parlatmanızı sağlamak için sormanız gereken 5 soruyu sizin için derledik.

Pozisyon hakkında bilgi alma

Birçok şirket yeni alanlarda çalışmaya başladığı için başvurduğunuz pozisyon bulunduğunuz yerde çok eski olmayabilir. Bu yüzden iş tanımınızı ve yükselme ihtimalinizi öngörmek için işverene pozisyonun nasıl ortaya çıktığını ve hangi ihtiyaçları karşıladığını sormanız gerekiyor. Pozisyon şirket içerisinde eski ve bu zamana kadar ilerlememiş ise de kendinizi geliştirme ve büyük bir başarı yakalama imkanınızın az olduğu ortaya çıkacaktır.

Pozisyonda önceden çalışanların başarısı

Bu soru her ne kadar riskli gibi gözükse de aynı zamanda oldukça kritik. Şirketin çalışanlarına verdiği imkanlarla nelerin başarılacağının mümkün olduğu, pozisyon gereği sizden nelerin beklendiği ve kapasitenizin nelere yeterli olup olmadığını bu sorular sayesinde anlamlandırabilirsiniz.

Burada çalışmanın en iyi yanı

Bu soruyu sorarken kendinizi işveren gibi hissedebilirsiniz. Buna rağmen oldukça önemli sorulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Şirkete hizmet veren ve pozisyon doldurmak isteyen birinin birinci ağızdan görüşlerini almak, geleceğinizi planlamak adına oldukça etkili olacaktır. Bu sorunun cevabı pozisyonla ilgili olmasa da maddi konular olabilir. Özellikle maaş ve prim konusunda birinci ağızdan net cevaplar almak, verimliliğinizi şimdiden tartmanıza yardımcı olacak.

Pozisyondaki kişinin ilk öncelikleri

Görüşmelerde genel açıklamalarla sunulan iş tanımlarını netleştirmek için bu soruyu mutlaka yöneltmeniz gerekiyor. Kendinizi en iyi şekilde göstermek ve esas ihtiyaçlara odaklanmak için pozisyondaki kişinin ilk 3 ay içerisinde yapması gerekenleri netleştirmeniz gerekiyor.

Başarılı yöneticilerin özellikleri

Şirketin başarı konusunda hangi kriterlere önem verdiğini anlamak için bu soruyu sorabilmeniz oldukça önemli. Yöneticilerden gelen cevaba göre sizin ön plana çıkarmanız gereken yeteneklerinizi ve yetkinliklerinizi kolaylıkla görebilirsiniz. İşverenin bu soruya verilecek net bir cevabı yok ise de kendisinin de yeterli bir yönetici olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Sürekli iş değiştiren ve verimli olamayan bir çalışan olmak yerine, bu soruları sorarak, kendinize gerçekten uygun bir iş olup olmadığını anlayabilirsiniz. Soruların yanıtlarını aldıktan sonra işverenin sizi değerlendirdiği kadar sizin de işyerini değerlendirme imkanınız olacak!

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL