İNSANLAR KENDİ SONUNU MU TASARLIYOR?

Son yıllarda adından sıkça bahsettiren yapay zeka teknolojisi günümüz teknolojisine entegre olmaya başladığından beri önemini günden güne göstermeye devam ediyor. Yapay zeka kaba tabir ile adından da anlaşılacağı üzere insan eli ile yapılan robotlara ve makinelere yüklenen, dolayısıyla doğal bir biçimde şekillenmeyen sayısal bir akıl örneğidir. Yapay zeka günümüzdeki yetenekleri; insanların ne konuştuğunu anlama ve buna uygun tepki verebilme, otonom otomobiller ve iş sıralaması gerektiren içerik ağ dağıtımı, karmaşık veri çözümleme, fotoğraf ve video çözümleme, askeri simülasyonlar gibi alanlar olarak gösterilebilir.


Yapay zeka çalışmalarının amacı, geleneksel sorunları ve hedefleri baz alarak planlama, bilgi, akıl yürütme, algı ve nesneleri elle işleme, hareket etme ve doğal dil işleme olarak nitelendirilebilir. İstatiksel metotlar, sayısal zeka ve geleneksel sembolik yapay zeka da yaklaşımları arasındadır. Yapay zeka günümüzde bilgisayar bilimi, psikoloji, dil bilimi, felsefe, matematik ve yapay zeka psikolojisi gibi birçok alandan faydalanmaktadır.


Peki yapay zeka teknolojisi gelecekte nasıl şekillenecek?
Uzmanlara göre yapay zeka algoritmaları diğer yapay zeka algoritmalarını eğitebilecektir. Yapay zeka alanı, insan zekasını baz alarak bir makinenin bu zekayı taklit edebileceği düşüncesinden yola çıkılarak oluşturulmuştur. Yapay zeka teknikleri ayrıca teknoloji endüstrisinin de temel taşı olma yolundadır. Yapay zeka günümüzde spor müsabakalarında, sağlık, otomotiv, video oyunları, finans ve ekonomi alanlarında sıklıkla kullanılmaya devam ediyor.


Belki de yapay zeka göründüğü kadar masum değildir!


Bazı bilim insanları yapay zekanın insanlığın sonundan sonra dünyanın yeni hakimi olacağını öne sürüyor. Günümüze kadar yapay zeka ile alakalı birçok film ve video oyunu bulunmaktadır. En güncel olarak Detroit: Become Human adlı video oyunu bilinen örneklerden biridir. Elon Musk ve Stephen Hawking gibi adını sıkça duyduğumuz kişiler yapay zekanın tehlikeleri üzerine dikkat çeken açıklamalar yapmışlardır. Tesla şirketinin sahibi ve yöneticisi olan Elon Musk yapay zekayı her ne kadar kendi ürünlerinde kullansa da Kuzey Kore’den daha büyük bir tehdit olarak görmektedir.


Günümüzde yapay zeka, teknoloji endüstrisinin bir alt dalı olan silah endüstrisinde de kullanılmaya devam ediyor. Buna en önemli örnek Türkiye’nin gündeminde de olan F-35 uçaklarıdır. Bunun dışında insansız hava araçları da buna örnek gösterilebilir.


İnsan zekası karşı yapay zeka savaşları geliyor! Peki F-35’lerin burada rolü ne olacak?


Geçtiğimiz günlerde Türkiye ve ABD arasında savunma işbirliği kapsamında, Teksas’ta bulunan Lockheed Martin tesislerinde düzenlenen törende Türkiye ilk F-35 uçağını teslim aldı. F-35 uçağı; sensör teknolojisi, düşük görünürlük ve radarlara yakalanmama gibi birçok özelliği barındıran beşinci nesil savaş uçağıdır. Bilinen savaş uçaklarının aksine pilota şimdiye dek hiç olmadığı kadar geniş bir şekilde sensörler yardımıyla radar sistemlerine elektronik saldırılar yapabilmektedir ayrıca yine sensörler yardımıyla savaş alanına 360 derece görüş açısı sağlayabilen F-35, merkezindeki işlemcisi sayesinde saniyede 400 milyardan fazla işlem yapabilmektedir. Görebildiği her şeyi, uçakların oluşturduğu ağın tamamıyla, diğer hava aracı ve operasyon merkezleriyle paylaşacak şekilde tasarlanmıştır. Bu da bir noktada pilotların sadece uçakları kullanma kısmında bulunduklarını gösterir. Ayrıca F-35 ABD’nin son insanlı savaş uçağı projesidir.


Yapay zekanın her ne kadar artıları olsa da eksileri de bulunmaktadır. Eğer gerçekten toplumun refahını düşüneceksek yapay zeka teknoloji endüstrisinde kullanılırken silah endüstrisine bulaştırılmamalıdır. Gelecekte bu teknoloji insanları tembel bireylere dönüştürebilir. Bir noktada insanlar kendi zekalarını yapay zeka için kullanırken onun kendi kendine öğrenme yetisini kısıtlayıp, kendi amaçları için kullanmalıdır. Diğer durumlarda izlediğimiz filmler, oynadığımız video oyunları gelecekte gerçekleşebilir. Bu da insanları kendi aralarında yaşadığı sıkıntıların dışında yapay zekaların oluşturduğu ayrı bir dünya ile sıkıntıya sürükleyebilir.
 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL