HOŞ GELDİN 2019

Hayat, yapmak istediklerimiz ve yaptıklarımız arasında geçip gidiyor. Sürekli olarak hayata, hayallerimize, kendimize yetişmeye çalışıyoruz. Aslında tüm bu koşuşturmanın saçma ya da gereksiz olduğuna inanan bir grup insan da yok değil. Böyle düşünmelerinin sebebi hayatın bir gün son bulacağı ve ölüm denen gerçeklik varken tüm diğer şeylerin gerçekliğini sorgulamak. Bence ölüm ve hayat zıt kavramlar değiller. Ölüm bir son, doğum bir başlangıçtır. İkisi arasında geçen zaman, işte o hayattır. Bir de hayatın senaryosunda kader vardır. Bir grup insan kader var oldukça insanın kendi hayatındaki etkinliğini sorguluyor ve kendi etkisinin az olduğunu düşünüyor. Bunun için de söyleyecek birkaç sözüm var. Kader sadece bizim seçim yapmamızı bekliyor. Biz seçim yapıyoruz ve kader diğer farklı yolları bizim karşımıza çıkarıyor. Kader yeni kapılar ve yeni yolları bize sunarken seçimleri biz yapıyoruz. Hayatta hiçbir şey yapmadan ölüm ve kaderin varlığı sebebiyle bu kadar çabalamanın boş olduğunu düşünen insanlar, aslında yaşayan ölülerdir. Bize verilmiş ve verilebilecek en güzel hediyenin, hayatın kıymetini bilmeyenlerdir. 2019 yılında tüm hayallerimizi hemencecik gerçekleştiremesek de, hayallerimiz için adım attığımız bir yıl olsun.

Gelin birlikte başlayalım:

o   Bir not defteri alın ve aklınıza ilk gelen ve hep yapmak istediğiniz fakat henüz yapamadığınız ne varsa yazın.

o   İkinci adım olarak bunları bir sıraya koyun. En çok yapmak istedikleriniz ve daha sonra yapsanız da olabilecek olanları sıralayın.

o   Ardından bu listedeki hayallerin gerçekleşmesi için neler yapılması gerektiğini not alın. Bunlar için nasıl bir çalışma yapmanız gerekiyor, düşünün.

o   Bu güzel listeyi oluşturduktan sonra eğer bunu ilk kez 2019 yılı için yapıyorsanız bu yıl örneğin en çok istediğiniz ilk 3 hayalinize odaklanın ve bunları gerçekleştirmek için çalışmalara başlayın.

o   Eğer vaktiniz varsa bu yaptıklarınızı bir takvime not edin. Bu şekilde ne kadar devamlı bir çalışma yürüttüğünüzü kontrol edebilirsiniz.

Ben bu hayaller listesini ilk kez 2018 yılı başında 10 maddeden oluşan bir liste ile başladım. Bunlardan 4 tanesini 2018 yılı sonu itibariyle gerçekleştirdim. Geriye kalan 6 hayalimin 2 tanesi için ön çalışmaları tamamladım. 2019 yılı için hayaller listem biraz daha uzadı ve bunları takvim üzerinden takip etmeye başladım. İlk başlarda sıkıcı gelebilir ama istediklerinize biraz çalışma ve kararlılıkla gittiğiniz zaman gerçekleşmeleri sizi çok mutlu ediyor. Yeter ki silkelenip o ilk başlangıcı yapın.

Evet, hayatlarımızda bizim dışımızda gelişen ve müdahale alanlarımızın kısıtlı olduğu olaylar her zaman olabilir. Bununla birlikte önemli olan, oluşan ya da oluşabilecek herhangi bir olumsuzluk karşısında kaptanı olduğumuz gemiyi terk etmememiz. Önümüzde sert dalgalar, günlerce sürebilecek fırtınalar bunun yanında uçsuz bucaksız koca bir deniz, bizi bekleyen keşfedilmemiş birçok güzellikler olacaktır.

Haydi, gelin rotamızda sapmalar olabileceğini bilsek bile kendi çizdiğimiz rotamızdaki geminin dümenini bırakmayalım. Açık denizlere, önümüzdeki hayallerimize açılalım ve son olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün hayalleri ile ilgili söylediği şu sözlere kulak verelim “Hayal ettim, hayalimin önündeki manileri tespit ettim. Manileri kaldırdığımda, hayalim kendiliğinden gerçekleşti.”

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL