HERKESE PENALTI “VAR” DA BİZE YOK MU?

Herkesin dilinde olan VAR tam olarak nedir? Kendi başına bir kelime değil tabi ki de. Açılımı Video Hakem Uygulaması olan bu sistem, bütün spor dallarında yapılan hakem hatalarını kapatmak için ortaya çıkmış bir sistemdir.

Peki VAR nasıl işliyor? Hakem maç içerisinde tereddüt ettiği bir pozisyonda veya oyuncuların yoğun şekilde itirazda bulundukları bir durumda devreye girmekte. VAR sisteminin başında olan hakemler pozisyonu tekrar tekrar izledikten sonra maçın birinci hakemini kulaklıktan uyarırlar. Hakem elleriyle ekran işaretini yaptıktan sonra sahanın kenarındaki ekranın yanına gidip pozisyonu birkaç farklı açıdan izler ve doğru kararı verir. Verdiği ilk karar yanlış ise kararını değiştirir, kararı doğru ise maç durduğu yerden devam eder.

Hocam herkese VAR’da bize yok mu? Bu cümle neredeyse bütün spor dallarında, bütün hakemlerin karşılaştığı bir cümle. Amaç bu tarz itirazları ortadan kaldırmak ve oynanan maçta takımların isteksiz şekilde yenilen haklarını geri vermek.

Bu sistem basketbol, voleybol gibi birçok spor dalında zaten vardı. Şimdi ise ilki Fransa olmak üzere birçok ülkede devreye girerek futbola geldi. Olağan bir şekilde maçların kaderini değiştiren bu sistem sayesinde FIFA 2018 Dünya Kupası’nda penaltı rekoru 56’ncı maçta kırıldı. 28 penaltı! Bunun sayesinde VAR’a olan güven yüksek derecede arttı.

Peki VAR her hatayı kapatabiliyor mu? Hayır. Hakemin kararı yanlış olsa bile, gidip ekrandan pozisyonu tekrar izlese bile, o pozisyon herkese görü yanlış olsa bile, hakem için doğru ise karar hakemin olduğu için yanlış karar bazen değişmeyebiliyor.

Peki Türkiye futbolunda bu sistem olacak mı? Geçtiğimiz günlerde Türkiye Futbol Federasyonu yaptığı açıklamada bu sistemin Türkiye’deki bütün liglerde bu sezondan itibaren devreye gireceğini açıklamıştı. Uzun zamandır FIFA, UEFA ve IFAB ile iletişim halinde olan TFF, bu kurumlarla birlikte çalışma halinde olduklarını da açıkladı.

Tabi ki olumsuz düşünceler de var. Birçok kesime göre VAR yüzünden spor dallarının ruhunun zedelendiği söylenir. Sporun bu tarz hatalara sahip olması gerektiğini düşünen insanlar, özellikle oyunun durması konusunda huzursuz olduklarını dile getirdiler. Çünkü oyun durduğu zaman takımların soğuması, ritimlerinin yavaşlaması gibi sorunların ortaya çıkmasına da neden olmaktadır.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL