HAYALLERİMİZİ YIKTIN TRUMP BABA

 Amerika hakkında bilgi sahibi olan ve vatandaşlık almak her isteyen kadının dilinde olan bir hayal suya düşüyor. Amerika’nın uyguladığı nereden gelirse gelsin kendi ülkesinde doğum yapan kadınların bebeklerine verdiği vatandaşlık hakkı, Trump ile tarihe gömülecek gibi. Amerika’nın Sesi’nin yapmış olduğu habere göre Amerikan vatandaşı olması için çocuğunu Amerika’da doğurmayı planlayan kadınların başka alternatifler bulması gerekecek.

Donald Trump başkan seçildiğinden beri birçok skandala imza attı. Son aldığı karar için yaptığı açıklama da oldukça net ve kesin. Trump “Biz dünyada bir kişinin gelip bebek sahibi olup, o bebeğin ABD vatandaşlığının tüm haklarından faydalandığı tek ülkeyiz. Bu çok saçma ve sona ermeli” sözleri ile kararlılığını dile getirdi.

Trump’ın aldığı kararın ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğunu sorgulamak şu noktada biraz anlamsız kalıyor. Sürekli değişkenlik halinde olan Amerikan politikaları içinde gerçekten o ülkede doğum yapmak isteyen kadınların alternatifi değişecek. Bu alternatif de Amerikalı koca bulmak mı olacak acaba?

Alternatiflerin yanında durumun siyasi boyutunu sorgulamak gerekiyor. Amerika’nın başından beri milliyetçi bir toplum algısı içinde olmasını savunan Trump, bir şekilde bu amacına yönelik söylemlerde bulunuyor. Ne kadar yöntemi farklı olsa da uzun vadede kendi içine kapalı bir toplum yaratma hedefinde neler olacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL