GÖSTERİŞ Mİ? DOĞALLIK MI?

 Biraz önce gözüme bir içerik takıldı. Doğuma girmeden önce yaklaşık 2 saat boyunca makyaj yapan anne adaylarından bahseden bir yazı. İşin esprisi bir yana ‘Biz ne ara böyle olduk?’ diye düşünmeden edemiyor insan. Nasıl bir algı yaratılmış üzerimizde? Her zaman kusursuz görünmek zorundaymışız gibi…

Doğum bir kadının vücudunda gerçekleşen en mucizevi olay. Üstelik en doğal olay. Muhtemelen o an orada olsam ‘İçinden insan çıkıyor be kadın ne makyajı!’ derdim. Tabi herkesin kendi tercihi saygı duymak gerekiyor orası ayrı. Benim bahsettiğim şey her konuda, her şartta yapılan gösteriş ve bunun artık bir zorunluluk haline gelmesi.

En ‘Ben yapmam. Ben sevmem. İşim olmaz.’ diyeni bile yapıyor, yapmak zorunda kalıyor. Bırakın doğuma girmeden makyaj yapan anneyi; biz daha doğmamış bebeklere partiler düzenliyoruz. Parti demiyorum parti-ler diyorum evet. Çünkü bunun baby shower’ı var, gender party’si var, var da var… Artık konsept doğum günlerinden önce daha doğmamış bebeğin konsept odası var, doğum fotoğrafçısı var… Belki bir kısmı anı kalsın, hatıra kalsın, tatlı telaşlar bunlar gibi düşünülüyor. Fakat bunun altında yatan ticari kazanç bir yana insanların üzerinde de bir algı yaratılıyor.

‘Sen yapma canım ne olacak yapana da dil uzatma’ diyebilirsiniz. Yine isteyen yapsın ama lütfen ‘isteyen’ yapsın bunları. Her zaman, her şartta kusursuz olmak, sırf insanların beğenisini toplamak, onları memnun etmek uğruna bir şeyler yapmak zorunda değilsiniz. Bırakın saçınız dağınık kalsın, yüzünüz en doğal haliyle gülümsesin, aman bebeğin odasında balon olmayıversin. Anın tadını çıkarmak varken… 9 ay sabırla beklediğin bebeğini sağlıkla kucağına aldıktan sonra bunların ne önemi var?

Sadece anne-bebek, doğum konusunda değil her konuda doğallıktan ve samimiyetten yana olmak gerektiğine inanıyorum. Hayatı kusurlarınızla, iyisiyle de kötüsüyle de yaşayın. Kimse için mükemmel olmanız gerekmiyor, kendiniz hariç.

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL