GÖRME ENGELLİ OLMAK SANATI HİSSETMEYE ENGEL DEĞİL!

Prag’daki sanal gerçeklik sergisi, görme engelli insanların özel eldivenler kullanarak sanat eserlerini görmelerini sağladı.

Dokunulabilen Başyapıtlar olarak adlandırılan bu eserler sizin Michelangelo´nun David’i, Venus de Milo ve eski Mısır kraliçesi Nefertiti´nin büstü gibi tarihi sanat eserlerinin üç boyutlu modellerini hissetmenizi sağlar.

Bu galeri, sanal gerçeklik ve bazı ileri teknoloji eldivenler sayesinde görme engelli insanlara daha önce hiç olmadığı gibi sanatı hissetme şansı veriyor. Dokunulabilen Başyapıtlar, kullanıcıların bir sanal gerçeklik ortamında ünlü heykellerin üç boyutlu modellerine dokunmalarını sağlayan Prag Ulusal Galerisi´ndeki yeni bir sergidir.

Yapıtlar arasında Michelangelo’nun Davut´u, Venüs de Milo ve eski Mısır kraliçesi Nefertiti´nin büstü de var. Her bir parçanın, bir kişinin el hareketlerine karşılık gelen yüksek bir doğruluk derecesiyle yeniden yaratıldığı bildirildi. Proje, görme engelli için Leontinka Vakfı ile işbirliği içinde Geometry Prague ve NeuroDigital tarafından geliştirilmiştir.

Kitlesel bir Kickstarter projesi olarak başlayan NeuroDigital´un haptik eldivenleri, herkesin VR ortamında öne çıkan nesnenin şeklini hissetmesine izin veriyor. Ayrıca ağırlığını ve tüm fiziksel özelliklerini de algılayabilir ve hatta şirketin yaptığı açıklamaya göre onu parçalamanıza bile izin verebilir. Her ne kadar bu sergideki sanat eserleri sanal replika olsa da sanat eserlerini kırmaya teşvik etmiyor.

Farklı frekanslarda ve yoğunluklarda bağımsız olarak titreşerek dokunma duyularına güç veren eldivenlerin avuç içlerine ve parmak uçlarına yerleştirilmiş 10 adet sensörü bulunmaktadır. Sanat eserleri söz konusu olduğunda, kullanıcılar pürüzlü veya dokulu dahil olmak üzere çeşitli malzeme türleri arasındaki farkı hissedebileceklerdir. Eldivenler, Oculus Rift, HTC Vive ve Samsung Gear VR gibi bir dizi VR kulaklık ile çalışır.

Sergi, teknolojinin, halihazırda görme engelli için tanımlayıcı bir sese dayanan erişilebilir sanatın geleceği için sahip olduğu potansiyeli göstermektedir. Teknoloji aynı zamanda Leontinka Vakfı ile yönetici direktör Barbara Hucková´ya göre büyük eğitim değerine sahiptir.

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL