GÖKKUŞAĞININ HİKAYELERİ

10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde, İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu ev sahipliğinde LİSTAG Lgbti+ Aileleri ve Yakınları Grubu, Ankara Gökkuşağı Aile Grubu, Denizli Lgbti+ Bireyleri Aileleri Grubu’ndan anne ve babaların gerçek yaşam öykülerinden oluşan “Gökkuşağından Hikayeler” kitabının tanıtımı yapıldı.

Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosu’nun da hazır bulunduğu, 30 hikayeden oluşan Gökkuşağından Hikayeler kitabı, Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın İnsan Hakları Programı tarafından desteklenerek ‘hikaye anlatıcılığı’ projesi kapsamında oluşturulmuş.

Ayta Sözeri, Ayça Damgacı, Haydar Köyel, Melis Öz ve Seyhan Arman’ın sesiyle bazı hikayeler ses bulurken, salonda zaman zaman hüzne bazense küçük tebessümlere bıraktı yerini. Okuma tiyatrosunun etkisi sonrası hikayelerini paylaşan ailelerin duygu dünyasını, yaşadığı süreçleri, ilk şoklarını üzerimizden atmak uzunca zaman aldı.

Lgbti+’ların açılım süreçlerinin aileleri ve yakınları üzerindeki etkilerini birinci ağızdan anlatan hikayelerin oluşum sürecinde de yer alan Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Şeyda Taluk önsözünde yazmış: “Çocukları, torunları, kardeşleri için tüm bir toplumu karşılarına almaktan çekinmeyen harika insanları tanıma şansına eriştim. Sanki bir film sahnesinden kopup gelmiş gibiydiler. Beni yaşamın sonuna kadar yetecek sevgiye boğdular.”

Bu yıl 10. senelerini de kutlayan LİSTAG, alanlarda, çağırıldıkları organizasyonlarda ‘Toplumsal Cinsiyet’ temelli bilinçlendirmelerine devam ederken ‘Benim Çocuğum’ belgesel filminden sonra ‘Gökkuşağından Hikayeler’iyle de varlıklarına güç ve yeni bir soluk katmış oldular.

‘Benim Çocuğum’ filmi yapımcıları, yönetmeni Can Candan, farklı Lgbti+ derneklerinden katılımcılar, hikaye kitabında hikayeleri yer alan aileler ve LİSTAG dostları-gönüllüleri katılımı ile samimi bir gece yaşamış olduk. Sizlerin de dediği gibi “Bir hikaye bir insanı, bir insan hepimizi değiştirir.”

Bütün emeği geçenlerin yüreğine ve de emeklerine sağlık.

NOT: LİSTAG’a ulaşarak Gökkuşağından Hikayeler kitabını ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

LİSTAG

www.listag.com

Danışma hattı: 0546 484 82 85

bilgi@listag.org (kitap için)

www.benimcocugumbelgeseli.com

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL