GODOT’YU BEKLER GİBİ

18 Nisan Perşembe sabahına doğru yol alıyor saatlerimiz ben bu yazıyı yazarken. Uzun bir süre 17 Nisan tarihi hafızalara ve siyaset tarihine not düşülecek. Siyaset sahnesinin dönemeçlerinden birisi olarak anımsanacak. Tıpkı 31 Mart 2019 ve devam eden günler gibi.

Saatler 18.00’ı vurduğunda İstanbul’un, Türkiye’nin kaderinde de bir dönüşüm yaşandı. 18 günlük gergin ve belirsiz bekleyiş son bularak 25 yıldır AKP’nin İstanbul’daki saltanatı yıkılmış oldu. Resmi olarak İstanbul’un yeni Belediye Başkanı’nın Ekrem İmamoğlu olduğu ilan edilirken, yılan hikayesine dönen itirazlar, yeniden sayım süreçlerine de şimdilik nokta konmuş oldu. Şimdilik diyorum şahsen. Önümüzdeki günler kocaman bilinmezliklere gebe gibi görünse de tüm hepimize uğurlu olsun.

Sondajlama diye bir terim siyaset literatürüne girdi. Gerçi tam anlamıyla uygulanmamış olsa da… İstanbul’u bir fabrikaya benzetirsek üretilen mallar içinden, rastgele ve bir miktar üzerinden kalite kontrol amaçlı gözden geçirerek, ürünlerin sağlam olup olmadığını test edip onaylamak olarak açıklayalım kısaca. Bizdeyse sondajlama Cumhur İttifakı adına AKP’nin kendince hatalı gördüğü 21 ilçede 51 sandık için sayım istemesiydi mesele. “Hukuksuzluk olduğunu hissediyoruz, nasıl ve nerede olduğunu çözemiyoruz” minvalinde taleplerle, somut delillere dayandırılmadan 18 günü hiç edildi ülkenin. Çarşı pazarı yangın yerine dönmüş, her an sinir uçları kaşınan ve gerilen ülkede, trollerce ve elbette havuz medyası yazarlarınca sürekli insanların sinir katsayılarına dokunularak, büyük bir belirsizliğe, kaosa çekmeye çalışılarak 18 gün geçti…

Sözün kısası, İstanbullu seçmen erdi muradına diyelim. Sadece hizmet insanlarını seçeceğimiz 31 Mart Yerel Seçimleri uzun süre hayatımızın önemli bir noktasını kaplayacak, getirdikleri, götürdükleri fazlaca kuşkusuz ki. Nasılsa üzerine de çok yazılıp çizilecek, konuşulacak nasılsa.

Millet İttifakı adayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu kimdir? Elbette ki Beylikdüzü halkı ve CHP seçmeni için bilindik bir isim. Son aylarda duyanlar ve stratejik oy kullanıp fazlaca bilgi sahibi olmayanlar için de diyelim… Kendi seçmenine de bilgi pekiştirmesi olmuş olsun hadi!

Trabzon 1970 doğumlu olup, Trabzon Lisesi sonrasında da İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme mezunu. İstanbul Üniversitesi İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilim dalında yüksek lisans yapmış devamında.

İş hayatına 1992 yılında aile şirketi olan inşaat ve taahhüt üzerine faaliyet göstererek başlayıp, yönetim kurulu başkanlığı görevini de yapmış Ekrem İmamoğlu.

Trabzonspor Kulübü, Trabzonspor Basketbol Kulübü ve Beylikdüzüspor Kulübü Başkanlıklarını da kariyer hayatına sığdırmış. Kendisi de okul yıllarında amatör olarak futbol oynuyormuş.

2009 yılında CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı olarak siyaset kulvarında yerini alarak 2014 yılı 30 Mart yerel seçimlerinde Beylikdüzü Belediye Başkanı seçildiği ilçede 1991 yılından beri ikamet etmekte. Evli ve 3 çocuk babası İmamoğlu, 2019 yılı itibariyle İstanbul’un da başkanı artık.

49 yaşında, genç, ılımlı ve sakin yapısıyla özellikle kendi gözlemime göre aşırı sabırlı yanıyla son günlerin göz dolduran, gelecek vaad eden siyasetçilerinden. Ekrem Bey de uzun yıllar hayatımızda gibi görünüyor.

Sosyal belediyecilik anlayışı, başarılı ve emek dolu bir hizmet göstereceğini umut ederek şimdilik yeni çıktığı yolda başarılar dileyelim. 25 yıl sonra el değiştiren İstanbul ve halkının gözünde ve gözünde iyi anımsanıp diğer seçimlerde de kendisine elbette partisi CHP’ye de uğur ve umut getirsin diyelim. Yolları açık olsun.

Bakalım “İstanbul’u alan Türkiye’yi alır” kehanetini sürdürebilecek mi? İmamoğlu İstanbul gibi kocaman bir dünya kentinin yönetiminde başarı göstererek, kariyer basamaklarına İstanbul’u da ekleyecek mi? 5 koca yıl görünüyor şimdilik önümüzde. Kendini ve icraatlarını yakından tanımak için uzun bir süreç elbette.

Godot da beklenir ve öyle geçer genelde ömür. En azından mazbata ve İstanbul’a yeni başkan geldi. İnsanlardaki, piyasalardaki, siyasi çevrelerdeki belirsizlik duygusu giderildi. 18 gündür hayatlarını, ailelerini askıya alan tüm partilerin seçmeninden seçim kurulundakilere, vekillerinden seçilenine, seçilemeyenine herkes 17 Nisan gece yataklarında huzurlu bir uykuya teslim oldu.

Genel gözlemim, sosyal medya temelli paylaşımlardan çıkardıklarım ve haberlerden de izlediklerimle herkes rahat bir nefes aldı. Rötarlı kutlamalar sakin, sağduyulu geçti. Piyasalardan da mazbatanın Ekrem İmamoğlu’na verilmesine, kısmen de belirsizliğin dağılmasının yönünde pozitif etkileri oldu.

Mazbatalı ve başkanlı ilk gün ve gece böyleydi. Havalar da ısınırsa belki “bahar” gibi baharı yaşarız. Noktayı annemin sözüyle koyayım: “Dışarı kış gelir geçer, evlerimizde yüreklerimizde kış olmasın. İçeride kış olmasın.” Güzel günler göreceğiz, güneşli günler… Önümüz bahar, önümüz yaz!

 

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL