GERÇEKTEN İYİ Mİ BAYRAMLAR?

Bir tatil fırsatı haline gelen Kurban Bayramı geldi. Dini kutlamaların gerekliliği üzerine kurban keserek kullanan bu bayramda, hem ülkenin şartları hem de hayvan hakları gereği ne kadar iyi durumdayız düşünmek gerekiyor. “İyi bayramlar” demeden önce hiç düşünmeden midemize indirdiğimiz etler için hayvanların nasıl işkencelerden geçtiğini, toplu mesajlarla samimiyetsiz eş dost hatırlanması, ülkenin ekonomik durumu içinde gerçekten mutlu muyuz bir düşünmek gerekiyor.

“İyi bayramlar” diyemiyoruz çünkü hayvanlara işkenceler yapılıyor. İnsan vücudunun temel besini olan etlerin yenmesi için kurban kesimi olmak zorundayken, ülkemizde bunu belli sebeplerden işkence yöntemine çeviriyoruz. Hayvanların toplandığı alanlar, kurban kesimine kadar gördükleri muamele, beslenme şekilleri gibi uygunsuz durumlar, hayvan hakları içerisinde bakıldığında da tam anlamıyla bir işkence.

“İyi bayramlar” diyemiyoruz çünkü ülkenin ekonomik durumu çöküşteyken, paylaşmayı, dağıtmayı ve bir arada olmayı ön planda tutan eski Kurban Bayramlarını yaşayamıyoruz. Etrafta ihtiyacı olan varken kestiğin kurbanlıktan büyük çoğunluğunu paylaşmaktı eski bayramlar. Şimdi hayvan kesilsin de bir güzel kavurmasını yiyelim diye bekliyoruz sadece. Yardım kuruluşlarına verilen kurbanlıkların sayısı çok az, komşusu aç yatarken kendi tıka basa doymak olmuş adetimiz.

“İyi bayramlar” diyemiyoruz çünkü çocukların mutlu olması gereken bu günlerde bile acaba kime zarar geldi diye bekliyoruz. “Çocuklar ölmesin, şeker de yiyebilsin” diyen Nazım Hikmet en çok da bu günlerde haklı. Her gün babasından, komşusundan, akrabasından tacize uğrayan, tecavüz edilen, öldürülen çocuklarla dolu ülkemiz. Bayramlarda bile…

“İyi bayramlar” diyemiyoruz çünkü birileri ceplerini doldururken, her geçen gün daha çok dibe batmaya devam ediyoruz. Bayramda tatillerimizi yaparken, döndüğümüzde ekonomik krizin tam içinde, acı çekerken bulmamız mümkün kendimizi. Bir şeylerin üstünü kapatıyor, görmemeyi tercih ediyoruz, bu yüzden de sürekli daha da kötüye gidiyoruz.

“Gerçekten mi iyi bayramlar” derken bunlardan çok daha fazla sebep sunabilir, tatil dolu günlerinizi zehir edebiliriz. Fakat biz gerçeklerle değil, inandıklarımızla yaşamakla alışkınız. O yüzden söylenebilecek tek şey: İYİ BAYRAMLAR TÜRKİYE!

Etiketler:
PAYLAŞ : Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş Linkedin'de paylaş Tumblr'da paylaş

Bültenİmİze abone olun

KAYDOL